Srpen 2013

.....AFTER THE STORM

27. srpna 2013 v 18:46 | Banan
Bylo trochu zvláštní stát v roce 2013 ve vyprodaném SO36 a trochu netrpělivě čekat, až se na podiu objeví Mike Judge. Stejně jako v NY se najednou zjevil jakoby odnikud až těsně před tím, než zazněla první slova z desky "Bring it Down", sebral mikrofon ležící u odposlechu a vyhnul se několika letícím tělům. To už bylo totiž podium plné nedočkavých stagediverů a kotel vřel naplno, přestože vlastně jen odeznělo intro z Hvězdných Válek a pár prvních riffů. Nálada v sále byla totálně elektrizující, neboť opravdu málokdo čekal, že JUDGE někdy uvidí naživo. A ačkoliv po prvních zhruba pěti skladbách, kdy to byl fakt masakr, šla energie koncertu trochu dolů, jsem opravdu rád, že jsem tam byl. Všechny nahrávky téhle kapely pro mě znamenaly a pořád znamenají fakt hodně a přestože si uvědomuju, že se to se všema těma reunionama trochu vymklo kontrole, je to pro mě asi přád lepší, než kdyby tihle chlápci seděli doma a tvrdili, že s hard corem nechtějí mít už nic společnýho. Nechci to nějak ikonizovat nebo idealizovat, moc dobře si uvědomuju, že i peníze dokážou být slušný důvod, proč se vrátit zpátky a že sám Mike Judge měl k mnohému, co se kdysi odehrávalo asi oprávněné výhrady, ale také jsem přesvědčen o tom, že tyhle koncerty hrají, protože je to prostě baví. Že to je ten hlavní důvod. A i když chyběla ta naprosto koncentrovaná agrese, jakou známe z desek, bylo to super. I proto chci být trochu shovívavjěší než jindy a možná ne tak objektivní. Ale přeci jen, jestli bude takhle vypadat nějaký koncert mé kapely za 20 let, budu fakt spokojenej.

"We don´t go off stage and then back. This is rock´n´roll bullshit. And we are punk band."


Na tomhle povedeném výletu do Berlína jsem si pak koupil i dvě desky, který mě totálně rozsekaly. Tou první je nové lp CRIMINAL DAMAGE - "Call of Death", třetí deska dnes už trochu zapomenuté kapely z Portlandu, ve které hraje Paul z Tragedy, což se projevuje i tím, že stejně jako jakákoliv jiná deska, na které hraje někdo z Tragedy, vždycky vyjde jen tak mimochodem a naprosto neočekávaně. A přestože jsem si pak vzpoměl, že mi naposled Paul říkal, že ji mají nahranou, dávno jsem nad jejím vydáním zlomil hůl. No a najednou koukám jako vůl, když ji ve Static Shock lovím z regálu s novinkama a ruce se mi lehce rozechvívají. Už tenhle pocit skoro neznám, protože v podstatě o všech deskách víte nějak dopředu, že mají vyjít a tak ze všeho mizí ten nádherný pocit překvapení, který jsem si teď užíval naplno. A bylo to rozhodně i proto, že předešlé desky Criminal Damage jsou skvělé a zejména pak ta první je rozhodně jednou z nejlepších punkových nahrávek poslední dekády, která jeden čas okupovala můj gramofon v podstatě non stop. Vynikající byl i jejich koncert na Sedmičce a vražedná je i "Call of Death". Oproti předešlé "No Solution" je agresivnější a tvrdší, což je přesně to, z čeho se můžu posrat, protože v kombinace s těmi oi hitovými aspekty je to prostě jízda jako prase. Vemte to nejlepší z Blitz a dalších dobrých anglických oi/punk kapel, přidejte tvrdost a agreasivitu portalndské punkové scény a máte Criminal Damage. Třikrát hurá, že je tahle věc venku! No a platí to i o RUDIMENTARY PENI - "Pope Adrian 37th Psychiatric". Nádherně provedené reedici alba z roku 1995, které obsahuje takovou nálož neortodoxního punku, že nebudete chápat vůbec nic. Rudimentary Peni jsou pro mě jednou z nejlepších punkových kapel všech dob a tohle je další nezpochybnitelný důkaz. Úplný psycho, muzika i texty daleko za horizontem čehokoliv a přitom prostě a jednodužše punk rock. U nás je tahle kapela naprosto trestuhodně nedoceněná, ale chápu, že je lepší a jednodužší přežvýkávat pořád dokola tisíckrát řečené než občas zkusit něco nového/jiného/divného. Ale protentokrát to prosím aspoň zkuste, když jste si našli cestu na tenhle blog, určitě si dokážete najít na netu i ukázky z téhle nebo jakékoliv jiné desky Rudimentary Peni. Fakt to stojí za to.

BACK ON THE MAP

21. srpna 2013 v 17:05 | Banan

Tzv. punks vedou chytrý řeči, jak jim nevadí homosexuálové, ale nechápou proč si musí dělat nějakej karneval, další mudrujou, jak Romové nemakaj. Všichni to balí do frází o tom, jak se jim příčí klišé v punkový scéně a že jim chybí "normální" nebo "střízlivej" pohled. Hodně štěstí při jeho hledání, já budu doufat, že mě se vyhne obloukem.

Po několika měsících hiatu, kdy jsem po zhruba deseti letech ztratil úplně chuť psát o čemkoliv, tím spíše pak u muzice, cítím, že přišel ten správný čas to znovu zkusit. Hlavně kvůli sobě, ale také díky té záplavě naprosto parádních desek, různých podnětů a v neposlední řadě kvůli začátku nové koncertní sezóny, která už netrpělivě klepe na dveře. Nevím, kolik lidí bude tenhle blog pořád číst, když se tady několik měsíců nic nedělo a ani nevím jak se moc se mi bude dařit realizovat můj plán s co největší aktualizací. Co se týká klasických recenzí, chtěl bych je pořád co nejvíc dávat na czechcore.cz, protože mám ty stránky rád a nechci aby jen tak živořily. Ani tam si nejsem jistej, kolik to ve finále pořád zajímá lidí, ale co už, i kdyby se díky nim dostal k dobré punkové muzice jeden jedinej člověk, tak to má smysl. A v případě tohohle blogu je to vlastně stejný. To se pak týká i upoutávek na koncerty, který se tady budou oběvovat. Nečekejte ale zase nějakou záplavu, chtěl bych tenhle prostor pořád udržet spíš trochu střízlivější a jako místo, kam budu psát s radostí a když se mi bude chtít. Když k tomu přistoupíte podobně, možná mi zase párkrát udělá radost diskuze, která tady vznikne a která mi už nejednou dala pocit, že to ještě není tak úplně v prdeli. To mi vlastně ke štěstí celkem stačí - histerie, přepjatosti a nutkání na sebe strhávat pozornost za každou cenu je všude dost a existujou k tomu rozhodně rafinovanější prostředky než nějakej blog. Tak jo, pojďme se do toho pustit, tady jsou první dva koncerty, které chystám ve velmi brzké budouctnosti a aktuální Top 10. Díky za trpělivost. Opatrujte se a nevzdávejte to.

MIDNIGHT CRISIS (Německo) + WHACK & WASTED (Německo) + SEBESTŘET
1.9.2013
Praha, Café Na Půl Cesty
Start: 19.30
Vstup: dobrovolnýTento večer nás čekají dvě parádní kapely z Lipska, jejichž fungování je úzce spjato s autonomním centrem Zoro, kde mají i svou základnu.

MIDNIGHT CRISIS drtí naštvaný a hrubý hc/punk, který hodně vychází z deutsch punku 80. let jako např. Slime, ale míchají do toho ještě dravost skandinávského raw hard coru. Však také v sestavě kromě členů Depressive State nebo Overpower působí i členové Herätys nebo Unkind, kteří se usídlili v Lipsku!

Jejich druhové ve zbrani WHACK AND WASTED jedou více na vlně hlučného fuzzy rock´n´rollu, ale ani oni samozřejmě nazapomínají na své striktně punkové kořeny. Pro lepší představu si můžete obě kapely poslechnout na odkazech níže.

No a aby toho nebylo málo, celý večer otevře úplně nová crustová úderka SEBESTŘET, ve které najdeme spoustu starých známých tváří a podle ohlasů na první koncerty jim to šlape skvěle! Doražte na punk, drinky, vegan pochutiny a pokecat s kámošema!
Tenhle koncert dělám ve spolupráci s Andreyem z Daydream
SIKE (Ukrajina) + BLUESBREAKER (Ukrajina) + LAMANTIDE (Itálie)
3.9.2012
Praha, Cafe Na Půl Cesty
Start: 19.30
Vstup: dobrovolnýNa Půlce se zase po nějaké době objeví kapely z východu. Tentokráte jsou to SIKE, straight edge hard core z Kyjeva, kteří hrají parádní old school ve stylu Underdog s trochou Bold a dalších klasických NY kapel. Partnery na turné jsou jim BLUESBREAKER (Amandment Records), nabušený moderní hard core trochu ve stylu Rise and Fall, v některých pasážích okořeněný Cro-Mags, což není nikdy na škodu. Sestavu pak doplní ještě LAMANTIDE z Itálie se svým temným hard corem, v kterém se potkávají např. vlivy Orchid a His Hero is Gone.No a samozřejmě nesmí po takové době chybět aktuální seznam top nahrávek. Mrkněte se po tom, všechno je fakt naprosto super!

1. BRÜNNER TODESMARSCH - Demo I
2. NIGHT BIRDS - Born to Die in Suburbia
3. SUTEKH HEXEN - Luciform
4. MASTERS HAMMER / BLACKOSH - split
5. ASTA KASK - Med is I Magen
6. FRAMTID - Defeat of Civilization
7. BURIAL - Renegades
8. TUMMO / TOMMORWS HELL - split
9. BOILING POINT - ep
10. SOUSEDI - Purpura Echo

A úplně nakonec ještě nástřel dalších chystaných koncertů. Všechny budou na Sedmičce.

24.9.
BERNAYS PROPAGANDA (mac) + DON´T (usa) + VLASTA POPIĆ (cro)

27.9.
ALBION + ESAZLESA + VELO

17.10.
ZYANOSE (jap) + EVIDENCE SMRTI