Listopad 2012

POJÍDAČI RUN

28. listopadu 2012 v 22:48 | Banan
Sedím v pokoji a poslouchám novou desku VELNIAS - "Rune Eater". Od chvíle, kdy jsem si ji v neděli přivezl z Berlína jsem ji nesundal z gramofonu a to je teď jestli se nepletu středa. Nestává se mi to až tak často, abych nějakou nahrávku točil pořád dokola několik dní, rozhodně méně, než se může občas zdát. Ale vzhledem k tomu jak je venku a že ať se podívám z okna či ze dveří v jakoukoliv dobu, vždycky je tam tma nebo aspoň šero, tak to všechno dává smysl. Černý obal v nádherně provedeném rozevíracím gatefoldu, na kterém je vše vyvedeno černým parciálním lakem. Přes tři panely fotka jakýchsi zalesněných a zasněžených hor a teprve, když se podíváte pořádně, uvidíte na jedné pláni malinkaté postavy. V tu chvíli vás napadne, že lepší fotku kapely jste možná nikdy neviděli, hehe. Kapse na vinyl vévodí erb s vlkem a kopím a nádherné knížečce/bookletu středověké rytiny a neuvěřitelné texty. Hudba, kterou Velnias produkují by se asi dala popsat jako atmosférický black metal, ale není to tak jednoduché. Za prvé mají songy přes svou náladovost a rozvážnost jasně dannou strukturu a za druhé, někdy je to celé spíš až na hranici řádně temného folku. A tak když utichne bouře riffů a poslední sníh sedne do závějí, na obzoru se objeví černé slunce, jehož putování doprovází osudové vybrnkávání nádherných melodií rezonujících jakoby odnikud a přesto tak přítomných. Na jiných místech zase dosáhne heroická temnota až funeral doomových kontur a v srdci se vám objeví svíravý pocit jež po pár vteřinách přejde v euforii. Po celou dobu pak doslova visí ve vzduchu divná nálada, jakoby nahrávka dokázala absorbovat ten marast, který teď vládne venku a použít ho jako další prvek, který vás sevře jako chlad večného Severu.

Další tipy v podobném stylu jsou za poslední dobu tyto:

ENSORCELOR - "Crucifuge" (Psychic Assault)
Trochu víc pomalý a celkově víc zlý se silnějším doom metalovým vlivem. Absolutní bažina zoufalství a utrpení. Nádhera!

MUTILATION RITES - "I am a Legion" (Gilead Media)
Jednostraný 12ep s krásnou rytinou na straně B. Deska vyšla na jednom z mých nejoblíbenějších labelů současnosti a v kapele najdeme členy např. Today is the Day nebo Tombs. V drážkách je ukrytý útočný black metal, který ovšem nezapře hard core kořeny a jehož syrovost je více postavená na sevřené rytmice. Na začátku července je budeme mít možnost vidět živě na Sedmičce.

ATRIARCH - "Forever the End"
Oproti splitu s Alaric, kde je cítit vliv klasických death rockových kapel, je tohle album mnohem větší zkáza. Zásadní inspirace v minimalistickém black metalu, do toho trochu víc "rockových" indicií od pomatenců jako Unsane a divně smířlivá nálada. Trochu je to možná podobný Thou, ale berte to spíš jen orientačně, protože tihle podivíni z Portlandu kráčí po vlastní křížové cestě.

ZALKNUTÍ

12. listopadu 2012 v 12:40 | ...
"Moje generace si ze světa jenom utahovala, ale nijak ho nevylepšila. Strávili jsme tolik času hodnocením toho, co vytvožili druzí, až jsme toho sami vytvořili hrozně, hrozně málo."
Chuck Palahniuk - Zalknutí

ABSURDO NA NOVEMBER CHAOS

8. listopadu 2012 v 12:40 | Banan
Tenhle text jsem napsal původně jako pozvánku na koncert Absurdo Na Půlce. Pak jsme se ale domluvil s Hella punkx, že bude lepší, když budou hrát na jejich akci v Hořovicích. Teď je to tedy pozvánka na Hořovice. Up the punx!!!!!!

Miluju latino punk se vším všudy a Absurdo je další v řadě kapel, která mě sestřelila na první poslech. Tím pádem bylo úplně jasný, že když přišla nabídka na jejich koncert, nebylo až tak moc co řešit. Zvláště pak když na bicí tady mydlí ultrasympaťák Hector, který už několik let poctivě křižuje Evropu s podobnýma kapelama, naposled s Mundo Muerto. K těm mají Absurdo ostatně hodně blízsko, takže se opět připravte na rychlej nasranej hard core punk s tou typickou horkokrevnou energií a v tomto případě lehkým závanem punkových melodií, které vyluzuje téměř nezkreslená kytara. Naprosto miluju tenhle sound, kdy je rychlej špinavej hard core zahranej podobě punkovým způsobem, který tomu dává trochu jinej náboj, ale je to furt palba jako prase a navíc vám jednotlivý songy ani náhodou nesplývají dohromady, protože jsou plný parádních nápadů. Bicí nepolevují ani na vteřinu, basa drnčí naprosto non stop a občas si střihne nějakou vyhrávku a zpěv je taky jasnej - ve španělštině, pěkně ostrej a to samozřejmě i lyrikou. Pro fanoušky Los Crudos, Lifes Halt, Mundo Muerto a všech těch skvělých starých španělských kapel je tohle totální povinnost i proto, že naživo tyhle kapely totálně zabíjí a navíc mají ten nejčistší přístup k věci. Neslibuju žádnej megasupercool koncert, takže jestli hledáte tohle, musíte jinam. Jestli hledáte obyčejnej poctivej hardcore/punk, tak se přijďte mrknout.

Na téhle adrese najdete mimojinné ke stažení kazetu, kterou Absurdo vydali:
http://absurdo.interrupciones.net/index_eng.html