Září 2012

XAXAXA + SIZ + MALEVIL

15. září 2012 v 12:48 | Banan
Makedonský mejdan na Půlce

XAXAXA (Makedonie) + SIZ (Makedonie) + MALEVIL
18.9.2012
Praha, Café Na Půl Cesty

Start: 19:00
Vstup: dobrovolný


Jestli hledáte současnou nejprogresivnější punkovou scénu, pravděpodobně ji najdete v Makedonii, konkrétně ve Skopje. Za poslední roky tam vzniklo neuvěřitelné množství skvělých hc/punk kapel, které sice nejsou tak protěžované a populární jako kapely z EU nebo USA, za to je ale v mnoha ohledech jednoznačně strčí do kapsy. Trochu mi to připomíná 90. léta u nás, s tím rozdílem, že makedonské kapely se nebojí čerpat inspiraci totálně napříč celou nezávislou hudební scénou.
Skvělým příkladem jsou pak právě XAXAXA kde najdeme 3/4 další vynikající kapely Bernays Propaganda v čele s nezničitelným motorem tamnější scény Vaskem. Xaxaxa původně vznikli jako boční projekt, nicméně se tranformovali v regulérní kapelu a letos vydávají už své druhé LP s názvem "Siromasni i Bogati", které posouvá hranice stylu zase o kus dál. Energický a zároveň chytře melodický hc/punk, který čerpá především ze zlatého období Dischord scény poloviny 80. let, které reprezentovali především Embrace a Rites of Spring. Zároveň v sobě mají razanci prvních desek Hüsker Dü a v neposlední řadě tu drásavou melancholickou náladu, kterou dotáhli k dokonalosti Leatherface na albu "Mush". Vše v dokonalém poměru a s pořádnou porcí vlastního přístupu a v neposlední řadě se zpěvem v rodném jazyce, který prostě zní naprosto skvěle. Tohle všechno dělá z Xaxaxa jednu z nejlepších současných evropských kapel, která je navíc opravdu skvělá naživo, jak jsme se mohli přesvědčit zhruba před dvěma lety, když jeli turné s Bernays Propaganda.
Tenhle večer se vrátí na místo činu ve společnosti další velice zajímavé kapely SIZ, která sice hraje jen jako duo, ale zase tak nahlas a destruktivně, že nezůstane kámen na kameni.
Večer otevřou MALEVIL, v jejichž sestavě najdeme např. bubeníka Balaclavy.

Začínat se bude skutečně nějak kolo sedmé, vstup je dobrovolný, ale myslete prosím na to, že kapely jsou na turné a mají své náklady a tak by bylo super, kdyby se příspěvky do kasy pohybovaly cca okolo 100 kč. Díky!


DE HOJE HAELE + ANSTALT

4. září 2012 v 10:33 | Banan
DE HOJE HAELE a ANSTALT na Sedmě

DE HOJE HAELE (Dánsko) + ANSTALT (Švédsko/Rakousko)
9.9.2012
Praha, Klub 007 Strahov

Start: 20:00
Vstup: 150 kč

Dánští výrostci DE HOJE HAELE jsou v současnosti hlavními představiteli tzv. "Kodaňské Druhé Vlny", kterou nastartovaly před více než deseti lety kapely jako Young Wasteners, Gorilla Angreb nebo No Hope for The Kids, a která přerostla z čistě lokální záležitosti ve fenomén, který naprosto zásadním způsobem ovlivnil celou jednu dekádu punk rocku. A přestože mnozí tvrdí, že zlaté časy jsou už pryč, pořád se objevují kapely, které pokračují v započaté cestě a navíc to dělají totálně po svém, což byla ostatně vždycky největší přednost všech spolků z téhle oblasti. I De Hoje Haele tak nepostrádají drzost a lehkou neotesanost kodaňských ulic, přestože jejich pojetí je přeci jen melodičtější než u většiny ostatních K-Town kapel, čímž se hudebně přibližují ke klasikám z konce 70. let. Mají ale svou naprosto specifickou melodiku, která staví především na silných základech skandinávského punku, takže výsledný efekt zní naprosto svěže a originálně, přestože v něm můžete vystopovat jasné vlivy švédských Ebba Grön, ranného DC hard coru, Black Flag nebo Hüsker Dü. Jednoduchá rytmika skladeb je postavená na výrazné basové lince, skvěle vymyšlené kytaře a parádním zpěvu v dánštině, díky němuž De Hoje Haele trochu připomínají svoje krajany Cola Freaks, švédské Masshysteri nebo finské Sarkyneet. Dáni mají možná trochu více ležérní garage náladu, ale naživo je to jízda s jasně hitovým potenciálem, o čemž svědčí i stále rostoucí popularita téhle kapely a jejich účast na Roskilde festivalu (který málem prošvihli, protože na něj prostě zapoměli) minulý rok. K nám se Vysoké Podpatky vrací po několika letech z čerstvou deskou "Kold og traet og Bange" na Hjernestpind Records a to navíc ve společnosti ANSTALT. V jejich sestavě najdeme členy švédské nekompromisní crust/punk/metal brusky Genocide SS, která vydala několik vynikajích alb na Relapse Records a ve chvíli, kdy se rozpadla, měla již kultovní status. Anstalt jedou přesně v jejích kolejích - drivý, rychlý a nasraný hard core, který je říznutý poctivou porcí severského crustu a samozřejmě Motörhead. Výsledkem je non stop palba, která musí nadchnout všechny, kteří milovníky hlučného rock´n´rollo punku, kde se potkávají vlivy původního crustu a metalu s Poison Idea a motorkářskou hitovostí. Celý je to pak zahraný nezastavitelně a naživo vás to prostě smázne.

http://soundcloud.com/hjernespind/der-er-ingen-som-forst-r-hvad
http://www.facebook.com/anstaltpunk