Červen 2012

MÁME, CO SI ZASLOUŽÍME

26. června 2012 v 17:57 | Banan
Je to všechno smutný i veselý zároveň. Za poslední měsíc a půl jsem měl to obrovský štěstí, že jsem mohl být součástí naprosto úžasných setkání, jež mě nabily obrovskou dávkou pozitivní energie a, nebojím se toho slova - víry. Zároveň, ale také jasně ukázaly, že něco se pravděpodobně změnilo už navždy a je potřeba to tak brát a brečení je pouze cesta k sebelítosti, která ve finále pohřbí úplně všechno. A není nic horšího než přehrávaná zhrzenost. Protože s tím, že člověk někdy prohraje, lidi ho nemaj rádi a nebo ho nechápou, se musí v punku tak nějak počítat.

A tak říkám, že všechno je tak, jak si zasloužíme. Všechno je v pořádku.

Nejlepší věci za poslední dobu. Bez pořadí.

Koncerty Unbroken, Noothgrush, Obits - hlavně díky tomu, jaký to byli lidi.
Je to vlastně skoro až neuvěřitelný, všem už táhne na 50, trmácí se Evropou namačkaný v dodávce a jejich chování je nesrovnatelný s jakoukoliv mladou partou. Každá ta kapela je úplně jiná, ale jedno mají společný - 100% věří tomu, co dělají, peníze jsou pro ně až na posledním místě a jsou to hodný a skromný lidi, kterým zůstalo punkové srdce. Jsou důkazem, že to jde.

Koncert Mundo Muerto. Vyjímka potvrzující pravidlo o mladých kapelách. Hned jak jsem je poprvé uviděl, bylo mi jasný, že je všechno v naprostém pořádku. Jsou to vřelé, v pravém slovasmyslu šťastné povahy, kterým hraje na tváři neustále úsměv. Už opravdu dlouho jsem nepotkal lidi s tak přirozenou pozitivní energií, která vás ale nijak neobtěžuje, protože je naprosto čistá. Když odjížděli, připadal jsem si, jakobych je znal celý život a to jsme spolu strávili jen pár hodin. Samotný koncert pak netřeba komentovat. Tohle je punk.

Koncerty na místech jako je Hella, Čermná u Sušice a podbné. Tedy akce na zapadlých místech, vesnicích, loukách, lesích, stodolách, barácích, sklepech a nevím, kde ještě. Možná je to jen moje zdání, ale mám pocit, že tohle se děje jen tady, že je to naprostý specifikum, který nemá jinde obdoby a já se jen zkláním v nekonečné úctě před všemi, kteří se do podobných akcí pouštějí. Jejich nadšení pro věc je něco, co mě nepřestane nikdy fascinovat a hlavně díky nim a jejich enthusiasmu cítím, že to všechno má pořád smysl. Na těhle koncertech jsem doma, to je punk, kterému věřím. Návrat ke kořenům, protože nic jiného nám už nezbývá.

Strašně mě těší, kolik je v současné době v ČR a na Slovensku skvělých kapel a různých projektů a to absolutně napříč styly. V drtivé většině případů, pak tyhle totálně stylově rozdílný kapely hrajou společné koncerty a nikdo s tím nemá problém. Možná to vidím až moc růžově, ale mám prostě takový pocit.

Desky Tragedy, Saint James Society, Esazlesa/5 Seconds to Leave, Kora Et Le Mechanix, Nate Hall, Terrible Feelings, De Høje Hæle, The War Goes On, Generacion Suicida a mnoho mnoho dalších.

MUNDO MUERTO + LAKES

13. června 2012 v 10:14 | Banan
MUNDO MUERTO (usa) + LAKES (austr)
18.6.2012
Dejvická Klubovna
Start: 20:00
Vstup: 150

Mundo Muerto jsou kapelou, na kterou jsem čekal. Už jsem měl skoro pocit, že tenhle styl vymřel, což zřejmě není pravda, jen se k nám spousta podobných kapel prostě vůbec nedostane, což je obrovská škoda. Naplňujou totiž zcela beze zbytku pojem hard core tak, jak si ho představuju já. Už od první chvíle je jasné, že jejich vztek je skutečnej a není to jen uměle vytvořená záležitost k ošálení stupidních kids, kdy je hlavně o to, vytáhnout jim následně z peněženky prachy při zběsilém nakupování tuny triček. Mundo Muerto jsou hluk špinavý ulice, zahranej s jazykem na vestě a štící síru na všechny strany. Parta nasraných odrbaných latinos sídlících v současné době v Los Angels navazuje v tom nejlepším slova smyslu na tradici Los Crudos a tak hrnou negativistickej, těžce politickej a slušně rozjetej hc/punk s typickou latino energií a zpěvem ve španělštine jako o život. Oproti Crudos to sice není takovej extrémní fofr, ale víc klasickej punk rock, je však potřeba brát toto tvrzení v kontextu věci. Znamená to především, že se neztratila žádná zarputilost a tvrdost, ale naopak přibylo trochu melodií a celkové chytlavosti. Tím se Mundo Muerto blíží geniální a trestuhodně nedoceněné kapele Peligro Social (fakt doporučuju), resp. starým španělským kapelám jako Ultimo Resorte nebo Eskrbuto. Osobně tam pak slyším i destruktivní prvky West Coast kapel jako Look Back and Laugh nebo Talk is Poison, čímž je dílo zkázy dokonáno. Naživo je to samozřejmě čistá exploze punkové energie, ostatně stačí si najít nějaký video na youtube. Prostě totální autnticita v každém tónu, slově a úderu. Punk for punks. Ni Dios Ni Patria!!!!!!!!!

Druhou velmi zajímavou kapelou tohoto večera budou australští Lakes. Hrají originální a hodně temný post punk s ponurou a dost divnou náladou. Tenhle styl je v současnosti v Austrálii hodně populární a jeho nejvýraznějšími představiteli jsou rozhodně Total Control, kteří se stali doslova celosvětovou senzací a okupují téměř všechny punkové žebříčky. Oproti nim jsou ale Lakes ještě více ponořeni do obskurnosti a náladovosti a nás tak čeká hodně zajímavá exkurze do světa, se kterým nejsme konfrontováni zase až tak často.

http://mundomuerto.bandcamp.com/
http://www.youtube.com/watch?v=QFB-pPih5Yo&feature=related

Jinak ještě jedna taková poznámka. Jestli nemáte prachy a měl by to být důvod nejít, tak to neřešte. Prostě doražte, na vstupu mi řekněte, že nemáte prachy a já vás pustím zadarmo nebo za to, co mi dáte. Punk for punks.