Leden 2012

THERE IS ONLY ONE TRUTH

21. ledna 2012 v 13:25 | Banan
Od Victory Records už od jisté doby nečekám vůbec nic, dokonce ani to zklamání. O to víc mě pak překvapilo, když před pár týdny znovu vyšlo několik naprosto zásadních desek z poloviny 90. let, které mi připoměly dobu, kdy mi bylo 16, nosil jsem trika XL (jiný nebyly) a o koncertech jsem se dozvídal z letáku, kterej mi jednou za půl roku přišel do schránky. Byla to krásná doba a tyhle nahrávky jsou s ní spjatý věčným poutem, které postupem času jen získává na váze. Je to trochu zvláštní pocit, podívat se po takové době zase zpátky na úplněj začátek. A navíc zjistit, že i po těch letech si pamtujete každej tón a každý slovo a taky skoro všechny situace, při kterých vám ty desky rezonovaly v hlavě. Dodnes vím naprosto přesně kde a kdy jsem slyšel poprvé Strife, Earth Crisis i Warzone. Spousta z vás se tomu výběru možná vysměje, ale pro mě ty kapely budou už do smrti tím, co změnilo můj život. A jak jsem zjistil před pár dny, přes všechno, co se od té doby odehrálo, mají tu sílu pořád. Absolutně netuším, jestli se teď ještě najde někdo, kdo tyhle věci ocení, ale možná i to je důvod o nich napsat pár řádků.

1. STRIFE - "One Truth" (Victory Records)
Bez diskuze jedna z nejtvrdších hard core desek 90. let. Nahrávka, která má stejný efekt jako lp Judge, tzn. že ještě než se vše pořádně rozjede, máte pocit, že ve vzduchu cítíte ženoucí se bouři. Pamatuju se, že "One Truth" byla očekávána s velkou netrpělivostí, protože Strife už v té době měli dost výsadní postavení na tehdejší scéně a byli jednou z nejznámějších straight edge kapel. Náraz, který přišl po dopadu ale podle mě nečekal nikdo. Oproti singlům mnohem rychlejší a surovější, zároveň ale se specifickou melodikou a vokálem, který vám vypálil díru do srdce. Energie té desky je prostě nepochopitelná, nabíjí vás každou vteřinou a vytváří pocit, že dokážete cokoliv, na čemž mají podíl i skvělé texty. Po náloži hitů, kdy si vyřvete hlasivky, všechno končí geniální vybrnkávačkou "Slipping", při které dostanete šanci usušit pot a o všem přemýšlet. Booklet je plný totálně divokých fotek z koncertů, všichni X na rukách, kapela v lidech, lidi na kapele, podium neexistuje. Totální klasika a už navždy zdroj inspirace.

2. EARTH CRISIS - "Destroy the Machines" (Victory Records)
Stejně jako v případě Strife, i tohle byla pro Earth Crisis první velká deska. Singly "All Out War" a zejména "Firestorm" jim opět zajistily solidní pozici, ale opět si myslím, že málokdo čekal, co přijde s "Destroy the Machines". Oproti zmíněným singlům, které byly hudebně přeci jen spíš hard core než metal (i když u "Firestorm" je to trochu diskutabilní), museli kids čelit totálně přísnému chugga chugga metal soundu, který byl podpořen Karlovým skoro až death metalovým vokálem. Earth Crisis definitvně vykročili na válečnou stezku a nehodlali dát nikomu nic zadarmo. Dneska se tomu všemu musím trochu usmívat, ale není v tom žádné pohrdání nebo výsměch. Přestože hudebně je ta deska vlastně hodně jednoduchá a pro spoustu lidí až naivně hloupá, jsem přesvědčen, že ve své době měla obrovská smysl. Navíc jsem nikdy nepochyboval o tom, že enthisasmus, celkové zaujetí a vůbec všechno, co za ní stojí je opravdové a upřímné. A úplně to stejné se týká i textů. Spousta lidí EC kritizovalo kvůli jejich radikalitě a občas černobílému pohledu na věc. Polemika a diskuze to byla jistě oprávněná, na druhou stranu tahle kapela otvírala skutečně důležitá společenská témata a přinášela pohledy, které se spoustě lidem sice nelíbily, ale rozhodně nebyly od věci. Na zadní straně obalu je ostatně napsáno: Dedicated to Vegan Straight Edge a je to jeden z důvodů, proč jsem na tuhle cestu nastoupil. A na to se nezapomíná.

3. WARZONE - "Old School to New School" (Victory Records)
Ten název to vlastně vystihuje všechno. Není totiž moc kapel, které by byly opravdovější než Warzone. Sice musím uznat, že když jsem se k nim jako pravověrný straight edge hard core kid dostal poprvé, trochu jsem ohrnoval nos nad skinheadskou aurou, ale velmi brzy jsem na ně nedal dopustit. A přesně v tom byla jejich největší síla, byla to kapela, která spojovala lidi a v tomto ohledu měli ten úplně nejpůvodnější hard core přístup. Je jedno jestli jseš skinhead, skejťák, straight edge, černej nebo bílej - všichni jsme jedna rodina. U mnoha kapel to byly jen kecy, ale Warzone to žili každým dnem a svýma koncertama a deskama tomu všemu dodávali váhu. Měli obrovskej respekt, ale nikdy se nezačali povyšovat. Zůstali na své cestě až do konce a Raybeez je i dlouho po své smrti považován za jednu z nejinspirativnějších, nejopravdovějších a nejsilnějších osobností, která kdy spojila svůj život s hc scénou. United as One!!!!!!!

CHYSTANÉ KONCERTY

18. ledna 2012 v 17:53 | Banan
Čau. Přelom roku pro mě byl trochu hektičtější a komplikovanější než jsem měl v plánu a tak jsem neměl moc čas (a upřímě ani moc náladu) cokoliv kamkoliv psát. Teď se to zas vrací doufám trochu do normálu a chtěl bych opět více a pravidelněji věnovat i blogu. Díky všem za váš zájem, nepíšu sem vlastně primárně kvůli nějaký čtenosti, ale zejména způsob komunikace, který tady udržujete už řadu měsíců mi dělá radost. Každopádně teď je čas na pár řádků o tom, co chystám za koncerty. Info budu určitě průběžně doplňovat, tak buďte ve střehu. Obecně už toho ale asi moc nepřibude a určitě si všimnete, že většina koncertů, co chystám, jsou pomerně mladé a celkem neznámé kapely většinou z Evropy, další pak z Afriky nebo Asie, hehe. Je to tak v pořádku, tohle je pro mě punk.

25.2.
NOEM (de) + DRAMAMINE (de)
Klub Final
Start: 20:00
Vstup: 100

V současné době asi nejlepší nové hc/punk kapely z Německa. O živých vystoupeních Noem už kolují legendy a zřejmě to bude hodně divká jízda blížící se koncertům Dean Dirg. Jejich aktuální deska "Panzer" je likvidační noise punk nážez ve stylu Jesus Lizard nebo Pissed Jeans. Dramamine nejsou o nic pozadu. Sklep Finalu bez podia je pak dokonalým místem pro destrukci.

4.3.
SÄRKYNEET (fin) + LEVITATIONS (de) + KENNY KENNY OH OH (de)
Café Na Půl Cesty
Start: 19:30
Vstup: dobrovolný

Tohle bude dívčí punkový večer! Särkyneet jsou nová a geniální kapela z finské Combat Rock líhně. Parta okolo Endstand, Wasted nebo I Walk the Line. K posledně jmenovaným mají určitě nejblíže - energický a melancholický punk s parádním dívčím zpěvěm. Levitations a KKOO jsou dvě úplně nové celodívčí punk kapely z Německa na společném turné.

19.3.
RISING (dk) + host
Café Na Půl Cesty
Start: 20:00
Vstup: dobrovolný

Rising jsou parádní dánská kapela, která právě vydala super desku na Exile on Mainstream Records (vychází tam třeba Wino). Starší věci byly víc dřevní, současná podoba Rising má pak hodně blízsko k Baroness. A navíc jsou to samozřejmě totální sympaťáci.

22.3.
AUSTIN LUCAS (usa) + ODEUR DE VIOLETTES
Klub 007
Start: 20:00
Vstup: 150

Austin se vrací zpátky na Sedmičku. A já se na to opravdu těším!

19.4.
AUXES (usa) + DEMOKHRATIA (Alžírsko) + noAR+IS+
Klub Final
Start: 19:00
Vstup: bude upřesněno

Tenhle koncert dělám ve spolupráci se Silver Rocket. Původně měli Demokhratia hrát Na Půlce, aly myslím, že takhle to dává mnohem větší smysl. Auxes jsou hc/punk rubanice s Davem z Milemarker a Demokhratia je skvělá kapela z Alžírska hrající rychlý nasraný hard core ve stylu DS 13.

21.5.
EMPTY CONVERSATIONS (Kazachstán)
Café Na Půl Cesty

No, tady toho zatím moc nevím. Napsala mi tahle kapela z Kazachstánu, že shání koncert na 21.5. a já jim slíbil, že ho udělám. Jak to celé nakonec dopadne je trochu nejisté, komunikace je totiž trochu složitější. No, ale uvidíme. Každopádně bych moc chtěl aby to klaplo!

DOOM TOWN (usa) + FEAR OF EXTINCTION

5. ledna 2012 v 12:43 | Banan
DOOM TOWN (usa) + FEAR OF EXTINCTION
Start: 20:00
Vstup: dobrovolný, ale myslete prosím na kapely

Doom Town jsou jednou z nejlepších nových amerických kapel, kterou jsem za poslední dobu slyšel. Jejich demo mi poslal Will z Born/Dead, s tím, že s nimi teď hraje a at si to určitě poslechnu. Dva kluci a dvě holky hrají naprosto parádní nakoplý hc/punk v nejlepší tradici starého amerického punku jako Avengers nebo Wipers, ale Doom Town jsou větší jízda - rychlejší a tvrdší. Jsou v nich cítit vlivy kapel jako Leatherface nebo prvních desek Fucked Up. Prostě a jednodužše hc/punk ve své původní podobě zahranej s divokou energiíí a enthusiasmem. Zpocený špinavý trika, naběhlý žíly na krku a všechno nahlas. Koncert byl domluvenej trochu na poslední chvíli, ale když jsem tuhle kapelu slyšel, věděl jsem, že ho musím udělat.

Společnost Doom Town budou dělat Fear of Extinction. Striktní d-takt komando, které je z každým koncertem lepší a lepší.

http://doomtownstl.blogspot.com/
http://www.fearofextinction.blogspot.com/