Srpen 2011

KONCERTY, KTERÉ BUDOU SUPER

30. srpna 2011 v 12:48 | Banan
Tak jo, nastal čas trochu zrekapitulovat koncerty chystané v Praze na nadcházející dva měsíce. Původně jsem chtěl na celý podzim a začátek zimy, ale zjistil jsem, že je toho tolik, že bych to psal tři dny. Každopádně, rána už jsou chladná (já to teda upřímě řečeno mam rád, mají takovou zvláštní atmosféru přicházejícího babího léta), takže jsem u ranního kafe začal poslouchat věci jako PYGMYLUSH - "Old Friends" nebo PINBACK - "Autumn of the Seraphs" a taky se začínám připravovat na můj neoblíbenější čas z celýho roku, kterej ale většinou zkurveně krátkej. No, co se dá dělat, ještěže jsou ty koncerty. Následující výčet prosím neberte jako nějaký směrodatný soupis všech koncertů, co se chystají, na to opravdu nemám kapacitu. Napíšu sem prostě koncerty, které mi přijdou zajímavé (a ani ty nemám šanci všechny zaregistrovat a zahrnout sem), nebo v nich mám prsty. Tak doufám, že nebude nikdo naštvanej, že jsem vynechal nějakou jeho akci, ostatně může ji kdykoliv doplnit do komentů, já budu jen rád. Samostatnou kapitolou jsou koncerty Silver Rocket, který chystají hromadu skvělých koncertů a info najdete na: http://silver-rocket.org. A opět, nyní jen základní info, případné rozsáhleší upoutávky na moje koncerty klasicky před tou kterou akcí. Tak, všechno jsme si doufám vyjasnili a můžem se do toho pustit.

2.9.2011
Klub Final
OR + UNNA
Or a Unna jedou společné turné k chystanému splitu a tohle je tedy pražská zastávka pod taktovkou Hluch. Or je podle mě jedna z nejlepších mladých kapel a Unna jim zdatně konkuruje. Podpořte svou lokální scénu a vyražte na některý z jejich koncertů!

4.9.2011
Klub 007 Strahov
THE FREEZE (usa) + BURNING STEPS
Legendární hc/punk z oblasti Bostonu, který na začátku 80. let pomáhal definovat sound hard core punku. Freeze se objevili např. na kultovní kompilaci "This is Boston not L.A." a mě přijde úplně úžasný, že budou hrát na Sedmičce. Jo a mimochodem, právě z jejich singlu vykradli Fucked Up riff svého největšího hitu "Police", hehe.

7.9.2011
Klub 007 Strahov
CAREER SUICIDE (can) + KUNG-FU GIRLZ + LIVER GARNISH
Tak Career Suicide jsou zpátky z hiatu a naplánovali si velmi krátké (pouze 9 dnů!!!) turné po Evropě. Prahu naštěstí nemine, takže si po pár letech můžem zase dát jednu z nejlepších současných hc/punk z torontské líhně a je jasný, že to bude jízda jak hovado. Nepropásněte to, další šance už možná fakt nebude.

8.9.2011
Klub 007 Strahov
LAST KILLERS (it) + SUPER PILOT
Hned na další den pro nás připravil večírek na kopci Pepa Křepelka (také zpátky z hiatu a opět ve formě!). Last Killers jsou skvělá garage/punk kapela z Itálie a opravdu mě překvapilo, jak jim to šlape. I oni hrají v ČR více koncertů, tak mějte oči otevřený.

11.9.2011
Café Na Půl Cesty
LOVE TRIANGLE (uk) + LAHAR
V Love Triangle najdeme členy skvělé kapely The Shitty Limits a očekávat můžete super energický punk s garage soundem, který je blízsko k Red Dons, Wipers nebo Autistic Youth. Extrémně sympatická kapela! Lahar se v Praze ukáží po trochu delší době a zahrají i nějaké nové songy na chystanou desku.

14.9.2011
Klub 007 Strahov
LECHEROUS GAZE (usa) + DANAVA (usa)
Hahaha, Turbojugend se chystají znovu udeřit a vybrali si opět skvělé partnery. Lecherous Gaze jsou v podstatě kompletní poslední sestava Anihilation Time (Graham a Noel pak hráli už v Holier Than Thou? Kdo si pamatuje?) s novým zpěvákem a je to podobně destruktivní jízda, jen v víc se 70´s feelingem. O Danava píše krásně Kodet na czechcoru, tak si to tam přečtěte. Tohle bude dobrej koncert!

19.9.2011
Café Na Půl Cesty
PAPERPLANECRASH (slo) + HOMBRE MALO (nor) + MAMASH (isrl)
V Paperplanecrash najdete členy Melete a je to párádní screamo staré školy! V Hombre Malo působí Boris ze Sons of Saturn a Mamash je nová kapela členů Nikmat Olalim. Koncert je v režii Revenge of the Nerds a Hluch (teda alespoň myslím, hehe).

22.9.2011
Klub 007 Strahov
BARN BURNER (can) + ACEPHALIX (usa) + PETTYBONE (uk)
No, tohle bude přísnej večírek. Srážka dvou nebo snad dokonce tří turné v jeden den, ale kapely se k sobě podle mě hodí skvěle. Barn Burner je totální špinaví jízda z Kanady, Acephalix začínali jako crustová řezničina z Bay Area, ale jejich nová deska je v podstětě čistej death metal s crustovým feelingem, kterej vás smete. No a Pettybone je celodívčí londýnské komando, které právě vydává novou desku na Damage Done. Pod taktovkou Dvou Lopat a Jagerbombera.

23.9.2011
Klub 007 Strahov
NAILBITER (bra/uk) + P.R.O.B.L.E.M.S. (usa) + DISCARDED (esp)
A kdyby měl náhodou někdo málo špinavýho crustu a rock´n´rollu, tak další den si může dát hodně výživný nášup. Opět srážka dvou turné a opět velmi solidní sestava! Nailbiter už svůj crust hrnou skoro 15 let a jsou čím dál tím lepší. Mix starého brazilského crust a Anti-Cimex v období "Absolut Counrty of Sweden". Skoro žádný vlasy a zuby, ale za to totální odhodlání. PROBLEMS je nová kapela Kellyho z Resist, Detestation a Severed Head of State a je toto skvlá jízda ve stylu Poison Idea s trochou Motorhead! Punk as fuck!

27.9.2011
Café Na Půl Cesty
SARABANTE (gre) ????
O tomhle koncertu jsem se dozvěděl TEĎ od Jacka ze Sarabante. Nevím žádný detaily, ani jestli opravdu bude. Jestli víte, doplňte. Dávám to sem hlavně proto, že Sarabante je skvělá kapela z Řecka, která teď vydala desku na Southern Lord a byla by škoda aby ten koncert zapadl. Kdo máte rádi dobrej crust ve stylu From Ashes Rise, tak zbystřete!

28.9.2011
Plzeň
DIRECT CONTROL (usa) + CITIZENS PATROL (nl) + BARREL
Ani tady nevím úplně veškeré info a dokonce to ani není v Praze, ale rozhodl jsem se udělat vyjímku a zařadit ho sem, protože Direct Control i Citizens Patrol patří k absolutní špičce současného hc/punku a já čekám roky, až se ukáží v Evropě, potažmo v ČR! Nepropásněte!!!!!!!!

6.10.2011
Klub 007 Strahov
ESMERINE (can) + REBECCA FOON (can)
V tomhle jedu napůl se Silver Rocket a moc si toho vážím. Členové a členky Godspeed You! Black Emperor, Silver Mt. Zion a dalších projektlů na Constellation a víc myslím skoro není potřeba dodávat. Tohle bude hodně vyjímečnej večer.

15.10.2011
Palác Akropolis
ENVY (jap) + RAVELIN 7
První klubový koncert Envy v ČR! Kdo byl před dvěma lety na May Day, ten tuší, čeho je tahle kapela schopná a v prostoru jako je Akropole to bude prostě masakr. Envy mimochodem moc stáli o to, aby koncert dělali stejní lidé, kteří se podíleli na May Day Festivalu a tak je v režži 161 Crew a Silver Rocket. Osobně mám také obrovskou radost z toho, že ten večer vystoupí ještě Ravelin 7, protože tím to všechno dává perfektní smysl. Lístky už jsou v předprodeji za 320 kč v Rekomandu.

22.10.2011
Café Na Půl Cesty
12XU (fra) + OLD GROWTH
Frantíci 12XU pojemenovaní velmi sympaticky podle songu Minor Threat už se jednou okolo prohnali a bylo to vynikající. V kapele najdeme čelnmy Daitro, ale tohle je víc punk a zní to fakt parádně!!!! Myslím, že v prostředí Půlky to bude fungovat velmi dobře! Opět pod taktovkou Revenge of the Nerds punx!!!

31.10.2011
Dejvická Klubovna
CRUCIAL SECTION (jap) + SEE YOU IN HELL + FEAR OF EXTINCTION + BARREL
Tenhle koncert má na svědomí Levák ve spolupráci s brněnským komandem a je to další akce na kterou se velmi tším. Crucial Section je kamikadze letka, která má na svém kontě slušnou řádku zásahů a jejich superenergický thrash core smíchanej do explozivní směsi s klasickým rychlým hc/punkem udělá z Klubovny legendární kůlničku na dříví. I zbytek sestavy je hodně solidní, tak doufám, že se tam uvidíme!

MOC DESEK

28. srpna 2011 v 23:58 | Banan
Včerejší koncert Gattaca a Moonless byl super, díky moc všem, co dorazili. Zejména bych chtěl poděkovat excelentním bavičům Radimovi, M5, Žroutovi a Berťovi a to přesně v tomto pořadí. Pak také gratuluju těm několik srdcařům, co si domů odnesli úplně čerstvé lp Moonless, je to totiž testpres, který vyšel v extrémě malém nákladu a deska je skvělá. Jinak Moonless byli podle očekávání totální tuleni (zdravým Lábího!), kecali jsme na balkóně asi do půl třetí a zejména osobní setkání s Kasperem pro mě docela dost znamenalo, protože miluju všechny jeho kapely už dlouhé roky. Čekal jsem trochu zlobivýho kluka, ale místo toho jsem se seznámil s extrémě sympatickým a veselým borcem s obrovským přehledem a parádním smyslem pro humor. Mimo jiné to znamená, že teď budu mít ty desky ještě radši, protože takhle to prostě funguje. No a když už jsem zmínil desky, tak pár mi jich teda přibylo a jak jinak, jsou to samé naprosto úžasné kousky. Tady jsou některý z nich.

1. RAVELIN 7 - "7 Kroků Po Zamrzlé Řece" (Pure Heart)
Jo, já vím, už jsem s tím možná trochu otravnej. Ale nemůžu si pomoct. R7 pro mě dostali po návratu Honzi Mužíka další rozměr a tuhle desku jsem za poslední týden slyšel snad 50x. Pustil jsem si ji poprvé ještě v noci, když jsem se vrátil z litvínovského křtu. Cítil jsem na něm mimochodem tak o 12 let mladší, fakt trochu jako za starejch časů a poslech desky se všema těma emocema uvnitř to vše jen podtrhl. Nepochopitelná muzika, NEJLEPŠÍ texty a dokonalý lidi. Více snad brzy na czechcore.cz.

2. SMASH DETOX - "s/t" (HG Fact / Prank)
Tohle bylo trochu jako blesk z čistého. Neměl jsem vůbec ponětí, že nějaký Smash Detox existujou, i když se snažím podobné věci sledovat a sestava je navíc naprosto smrtící - členové Forward, Judgement, Death Side, Bastard, Gudon a k tomu Tew z World Burns to Death a zpěvačka Andrea. Co očekávat od podobného paktu je celkem jasné, nicméně ty dvě skladby na singlu opravdu zabíjí. Klasický "burning spirit", který bere vše, co mu stojí v cestě a kde se hned po pár vteřinách pánové blýsknou ukázkovým sólem. Přidejte tepající bubny a díky dívčímu vokálu, který skvěle doplňuje ten mužský, takovou zvláštní náladu, která mě nepřestává fascinovat. Navíc to má fakt dobrej obal. No, jsem hodně zvědavej, co bude dál a jestli vyjde velká deska, protože tohle mě opravdu navnadilo. U nás má singl v distru Mára Rybenský.

3. DEATH TOKEN - "All Dreams are Nightmares" (Adult Crash)
Nevím přesně proč, ale poslední týdny poslouchám opět hodně klasického hc/punku a neskutečně si to užívám. V současnosti nejdéle fungující kodaňská punková kapela tak měla skvělé načasování, ale asi by mě tohle lp sestřelilo kdykoliv. Je to prostě tak zasraně dobrý, že se nedá moc vzdorovat, což pocítil i hrneček, nedbale odložený u mého stolu. Jak dosedla jehla do drážky a nastoupil první riff, doslava jsem se katapultoval ze židle. V první řadě je tam ten typický dánský (přesněji možná Kasperův) rukopis, kdy je totální palba zahraná s grácií a s pomocí lehoulince melodických nápadů, které se vám OKAMŽITĚ zaryjou do hlavy. Muzika má odpich jak kráva a skoro nestačí sledovat, co se děje. Něčím jsou Death Token podobní Hjertestop, ale jsou tvrdší a víc ovlivněný japonskou školou. A taky jsou temnější, což platí o textech i o obalu. Buď jak buď, tohle je velký aspirant na punkovou nahrávku roku. Desku má v distru opět Mára a taky Miruus.

4. DIG & MIG - "Skyggerne" (Repo Man)
Další titul lokální edice, kterou vydává Tommas z Hjernespind pod názvem svého obchodu s deskama. Idea je taková, že vydá omezený náklad oblíbené lokální kapele a desku neprodává do dister. Takže kdo ji chce, musí si pro ni dojít do krámu. Stejně tedy teď vyšel i tnhle singl a v projektu najdeme jak jinak než opět Kaspera. Tentokráte se spojil jen s jednou slečnou výsledkem je parádní power pop v dánštině s punkovým feelingem a energií. Však byly také některé základy songů napsány ještě pro No Hope For the Kids a je to sakra znát. Produkce je samozřejmě víc lo-fi, ale šlape to skvěle a opět doufám, že bude v dohledné době i velká deska. Boží!

p.s. Když už jsem zmínil NHFK, tak jsem se dozvěděl, že kapela možná zase začne fungovat. Některé věci se prý usadili, kluci jsou spolu zase v kontaktu a opatrně se o všem začínají bavit. No a dalším drbem je, že na Hjernespind má vyjít 2xlp Young Wasteners, kde bude geniální lp "We´ve Got Ways", singl a nevydané (a prý geniální) skladby. Ou jé!

5. UNDER AL KRITIK - "s/t" (Darlige Har Liv)
No a neodpustím si do třetice Dánsko. Na doporučení jsem šel do desky mladých fakanů (tentokráte nejsou z Kodaně) a samozřejmě nelituju. Popis byl takovej, že to zní trochu jako třeba Attitude Adjustment a musím říct, že to sedí, já slyším třeba ještě Adrenalin O.D. Perfektně namíchané vlivy klasického hc/punku s trochou thrash postupů, opět energie jaderné elektrárny a opět je to ostrý a nasraný. Ani chvilku nemáte pocit, že to hrajou proto, že to zrovna je cool nebo, že někdy odposlouchali pár riffů. Super originální to samozřejmě úplně není, ale o to myslím ani nejde. Enthusiasmus těhle klůků i celkovej odkaz desky (texty opět v rodném jazyce, obal temnej) mě hodně baví a doporučuju vyzkoušet i když se to asi nebude shánět úplně jednodužše.

MOONLESS + GATTACA + VEGAN RAUT

23. srpna 2011 v 9:03 | Banan
MOONLESS z Dánska přijíždí do Prahy

MOONLESS (Dánsko) + GATTACA
27.8.2011
Praha, Café Na Půl Cesty (centrální park Pankrác)
Start: 20:00
Vstup: dobrovolný, ale myslete prosím na kapely

Kodaňská podzemní scéne měla vždycky hodně zvláštní energii, která se odrážela i ve všech lokálních kapelách. Možná by to šlo nazvat třeba ozvěnou ulice, která rezonovala reálnými životy ztracené generace, která se pokouší přežít ve společnosti, kterou nenávidí. A která naoplátku nenávidí každého, kdo vybočuje. Tohle pnutí vyvolalo na přelomu tisíciletí i tzv "dánskou druhou vlnu" - mladí divocí punks navázali na začátek 80. let a kapely jako Lost Lids, které decimovaly maloměšťáky a nácky. Vznikli HUL, Admi Petersens Arme, Young Wasteners, o něco později pak No Hope For the Kids, Death Token nebo Gorilla Angreb. Všechny tyhle kapely už jsou dnes klasikou a ani jedna (snad kromě Death Token, který taky jako jediný hráli někdy v ČR) už nehraje. Naštěstí ale nedošlo k tomu, že by se z nasraných teeenagerů stali yuppies v kravatách nebo dementi u piva, kteří z nadhledu pohlíží na svou mladickou nerozvážnost. Naopak, ve chvíli, kdy došlo na vyklízení squatu Ungdomshuset, který byl dlouhé roky centrem lokálního (nejen hudebního) hnutí, vyrazili všichni automaticky do ulic a několik dní se řezali s fízlama hlava nehlava. Většina z nich skončila ve vězení nebo v nemocnici a jejich dům už jim nikdo nevrátil. Přesto se tuhle energii podařilo přetavit v nové místo, nový Ungdomshuset. A právě s jeho začátem je spojen i začátek nové kapely, kterou dali dohromady Tommas (bubeník Gorilla Angreb, provozovatel Kick´n´Punch a Hjernespind a kdysi v pravěku taky bubeník Intensity) a Kasper (ten byl asi úplně u všeho - hrál už v HUL, pak Admi Petersens Armé, Death Token, naposledy v NHFTK a teď má ještě projekt Agro Jive). Tihle dva se spoličili s bývalými členy Hjertestop a vznikli Moonless. Kapela, která opět čerpá základní inspiraci v dávné historii rock´n´rollu, ale tentokráte spíše ve starém metalu než punku. Moonless totiž drtí parádní stoner rock a všichni členové si tak plní svůj dávný sen, jelikož vedle Black Flag, MC5 nebo Minor Threat všichni vyrůstali i na Black Sabbath nebo Saint Vitus. Důsledkem toho pak znějí Moonless jako hlučná špinavá a burácivá stoner rock jízda, která ovšem nepostrádá punkové srdce, které tepe natolik silně na to, aby se z toho všeho vytratila potřebná energie a zůstaly jen riffy. Ty tam samozřejmě jsou a jsou smrtící, stejně jako precizní Tommasovy bicí, ale masakrovat vás po celou dobu bude i způsob, jakým jsou zahraný. Ostatně, Black Sabbath, Wino a spol. to ve své době rozhodně neměli jednoduchý a jejich přístup byl víc punk, než většina blbostí, který se tak nazývaj dneska. Moonless drží pochodeň, s kterou teď vyráží na turné k nové desce a Café Na Půl Cesty i Velbloud lehnou popelem. Jinak Na Půlce se představí ještě Gattaca, z čehož mám osobně velkou radost, protože to je podle mě jedna z nejlepších současných hard core kapel u nás a také perfektně spojuje punkové a metalové vlivy do jednoho celku, i když na to jde zase trochu z jiné strany.

Před a během koncertu v Praze bude před klubem probíhat vegan hostina - grilování, čestvé ovoce a zelenina, pomazánky atd. Vlastní vegan dobroty více než vítány, můžeme ochutnávat celý večer a sdílet tak společně ještě něco víc než prostor na koncertě!


BACK TO BLACK

19. srpna 2011 v 16:27 | Banan
Ačkoliv by se to podle nadpisu mohlo zdát, nebude tento post poctou Amy Winehouse (i když ta deska je vynikající). Následných pár řádků a doporučení se bude věnovat black metalovým deskám, které se jsem si v poslední době sehnal. Inspiroval mě k tomu jednak článek o Vargovi na czechcore a pak také fakt, že při mé nedávné návštěvě Berlína mi Stefan doporučil hned několik opravdu super věcí, které nejsou "politicaly stupid". Z té debaty na cc vyplívá, že není úplně lehké najít kapely, které by nebyly načichlé NS a také to, že docela dost punks black metal poslouchá a tohle je sere. A já přestože si stojím za tím, co jsem tam napsal, tedy že samotné poslouchání Burzum ještě nedělá z nikoho kokota, tak chápu, že to někdo bere jako problém a řeší to. Tady je tedy pár desek, které jsou super a jestli hledáte black metal kapely, kde nehrajou blbci, zkuste třeba právě tyhle. Mimochodem, ve chvíli, kdy jsem tohle začal psát, se venku zatáhlo a do krásnýho letního dne se přihnala brutální bouřka. Ideální čas na poslech:

1. BARGHEST - "s/t" (Gilead Media)
Batton Rouge, stejná líheň jako Thou a stejně nekompromisní přístup. Však také 2 členové Thou působí právě v Barghest. Nová deska je totální a nekompromisní zlo od začátku do konce. Občas trochu sludgových riffů ale jinak rubanice odkazující na původní norský black metal. Dřevní a primitivní produkce, jednoduché riffy, občas nějaká epická vyhrávka, nelidský vokál plus samozřejmě obsahová stránka která si s lidskou existencí opravdu nebere servítky. Pěkně to vrže a skřípe a hlavně kurevsky šlape, což možná zapříčiňuje fakt, že díky backgroundu to má přeci jen trochu punkový odér. Deska má hodně decentní obal (černý tisk na černém podkladu) a uvnitř je parádní nášivka.

2. FELL VOICES - "Untitled" (Gilead Media)
Po splitu s Ash Borer nová deska! Ve Fell Voices hraje někdo z Graf Orlock tuším (Šaman mě kdyžtak doplní) a celkově vychází ze stejného hc/punkového podhoubí jako Barghest, však také vychází na stejném labelu. Oproti nim jsou možná o trochu více ambientní a experimentální, není to prostě taková sekačka, ale zase vám to pěkně brnkne na vaše temné podvědomí. Nedá se ale rozhodně říct, že by Fell Voices neměli tah, to ani omylem. Jejich pohřební střední tempo s jednoduchou rytmikou a zvláštní kytarovou souhrou má sílu jak hovado, ale celkově je to víc náladová deska jejíž poslech na mě má jednoznačně destruktivní dopad (tzn., že je to super). Provedení opět minimalistické, opět nechybí nášivka a tentokráte je v desce i parádní obrovskej plakát.

3. NEKRASOV - "The Form of Thought From Beast" (Siege of Power)
Jednočlený black metal projekt z Austrálie, který sice oficálně funguje už od roku 1997, ale první nahrávka vyšla až od 10 let později. Za celou věcí stojí Bob Nekrasov, který dříve působil např. v doom kapele Whitehorse. Tahle deska je destruktivním mixem nasraného hrubého black metalu a občas až industriálních noise pasáží. Někdy se celá nemocná masa přelije do více ambientní polohy, která ale rozhodně není menší psycho, spíše přesně naopak. Atmosféra je opravdu hoooodně ponurá a zlá, stejně jako grafická koncepce. Jednoznačně doporučuju!!!!!!

4. PRURIENT - "Bermuda Drain" (Hydra Head)
Za jménem Prurient se opět skrývá jen jeden člověk, tentokráte Dominick Fernow, mimojinné např člen Ash Pool. Některé jeho starší releasy vyšly např. na Troubleman Unlimited nebo Important a tohle je jeho první nahrávka pro Hydra Head. Od začátku do konce fakt hodně divná věc, kterou posloucham pořád dokola. Rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o klasický black metal, ale troufám si to doporučit všem, co v něm jedou a nebojí se nových věcí.

KEEP YOUR EYES OPEN

18. srpna 2011 v 11:16 | Banan
Ve vašem okolí se s největší pravděpodobností děje spousta skvělých koncertů a zcela jednoznačně vychází spousta skvělých desek.

TAK MĚJTE KURVA SVOJE OČI OTEVŘENÝ A UŠI NASTRAŽENÝ. DÍVEJTE SE KOLEM SEBE A ZAJÍMEJTE SE.
PODPORUJTE SVOU LOKÁNÍ SCÉNU A NEČEKEJTE AŽ VÁM NĚKDO VŠECHNO STRČÍ AŽ POD NOS.

PROBUĎTE SE

PROBUĎTE SE

PROBUĎTE SE

WORLD/INFERNO FRIENDSHIP SOCIETY

7. srpna 2011 v 21:38 | Banan
WORLD / INFERNO FRIENDSHIP SOCIETY (usa)
10.8.2011
Klub 007 Strahov
Start: 20:00
Vstup: 200 kč
Ne, opravdu není moc kapel jako World/Inferno Friendship Society. A přestože se tato fráze užívá až neúměrně často, jsem si naprosto jist, že zrovna v tomto případě mi bude svou hlavou ručit každý, kdo je kdy viděl. V současné době devítičlenný punkový ansábl z New Yorku v jehož čele stojí dlouholetý a řádně ostřílený veterán Jack Terricloth funguje už mnoho let jako časovaná bomba, která promění každý koncert v totální párty. Dodnes si přesně vybavuju, jak donutili zhruba polovinu sálu utvořit taneční páry a tancovat několik minut klasický valčík. W/IFS jsou prostě pulzující punkový kabaret při kterém ale hraje hlavní roli stále samotná muzika a ne jen estika, není to prostě jen estráda i když ani o tu nepřijdete. Nakažlivá energie která z kapely prýští je primárně postavená na vynikajícím punku do kterého jsou namícháne nesčetné vlivy dalších stylů a výsledkem originální fůze, klasických punk rockových postupů, dechů, perkusí a smyčců, které vládne Jackův uhrančivý projev oscilující na hraně stand up comedy. Ani on ale nikdy neexibuje natolik, aby zastínil samotnou kapel, v tomhle W/IFS nádherně ctí starou školu a přestože je to parta úplnejch bláznů, je z nich cítit zvláštní pokora a hloubka. To se pak odráží v samotných textech a obsahové stránce vůbec, která ma opět hodně daleko k bezmyšlenkovité póze na efekt. Jack Terricloth je dokonalý sarkastický glosátor s věčně nabroušeným jazykem, který je navíc skvělý pozorovatel dění kolem sebe a obrovský znalec historických souvislostí. To vše má za následek, že W/IFS se občas pohybují až na hraně politické koreknosti a to například ve chvíli, kdy se Jack promenáduje po německých městech v dlouhém černém kabátě, s červenými kontaktními čočkami a ptá se lidí na ulici, co si myslí o Leni Riefensthalové. No a večer pak úplně v tranzu a v přesně padnoucím obleku zpívá totální hit "Only Anarchists are Pretty". Tahle parta jde prostě do všeho po hlavě, ale to, co dělají má hlavu a patu a kromě toho, že se budete skvěle bavit, budete mít i o čem přemýšlet. W/IFS jsou v tomto ohedu velkými průkopníky a za zdroj své inspirace je považují jak Robocop Kraus, tak např. i Beirut, Gogol Bordello nebo Dresden Dolls, jejichž bubeník Brian ostatně ve W/IFS několik let působil. Jack Terricloth a spol mají v současnosti venku nové album s všeříkajícím názvem "The Anarchy and the Ecstasy", což je přesně to, co vás čeká 10. srpna na Sedmičce, která je jedinou českou zastávkou na jejich turné. Nepropásněte to!

MYŠLENKA JE VYŘČENA A ŽIJE

2. srpna 2011 v 11:06 | Banan
Viděl jsem HELLSHOCK a bylo to maso. Ethan o 25 kilo hubenější, kapela v neskutečný formě. Ty nejlepší atributy z hrubého punku a metalu a výsledkem je drtící palba, která zní jak kdyby Bolt Thrower hráli punk. Přišlo mi, že měli i dobrej zvuk a celkově jsem moc rád, že Play Fast klapnul i přes to říjnový počasí. Chce to docela odvahu pozvat kapelu jen na jeden koncert a zaplatit jí komplet letenky, zvlášť u festivalu, kterej je organizovanej na totálně punk principu a navíc jeho minulej ročník nedopadl návštěvnostně úplně ideálně. Jinak ještě jeden postřeh, když jsem tam v sobotu večer přicházel a na obzoru se poprvé zjevil hangár, vypadalo to jak scéna z Mad Maxe a když jsem přišel trochu blíž, jen jsem se v tom utvrdil, hehe. Z desek jsem toho moc nestihl, ale něco přeci jen.

Ve Voltage se objevily bootlegy dvou desek DEATH SIDE a já jsem zajásal. Shodou okolností jsem před nedávnem přemýšlel, že je divný, že to ještě někdo nezrealizoval. Jak "Wasted Dreams", tak "Bet on the Possibility" jsou samozřejmě v originál pressech k sehnání jen za těžký prachy a i tak dost špatně. A jelikož v poslední době vyšli pirátsky třeba Stalin - "Stop Jap", bylo to podle mě jen otázkou času. Rovnou tady říkám, že jsem za ty bootlegy vděčnej, protože originály si prostě dovolit nemůžu a ty desky jsou naprosto super. Čítankovej "Burning Spirit", vlastně taková jeho esence. Rychlý tempo, občas nějaká stopka, skandovaný refrény, totálně hitové pasáže a nepochopitelná psychopatická energie. Desky jsou hezky provedený a mají i dobrej zvuk. Doporučuju do toho jít, než zmizí i tyhle verze a to podle mě fakt nebude trvat dlouho. Pro mě jsou Death Side vedle Judgement a Paintbox asi nejoblíbenější japonská kapela, takže v mém pokoji to teď často vypadá jak při útoku samurajů.

edit: Uf, teď jsem se dozvěděl, že ty desky Death Side by měly vyjít jako oficiální reedice na Feral Ward. Je kolem toho asi docela rozruch, protože Yannickovi trvalo vyjednání repressů poměrně dlouhou dobu a asi ho stálo i dost peněz. Takže jestli po těch deskách toužíte, přimlouval bych se ve světle nových skutečností za to, aby jste počkali, až na tu oficiální reedici.

No a když už budete v tom, můžete si k tomu rovnou nechat přibalit i singly SVART FRAMTID s CRUDE SS. Obě totální klasiky skandinávského punku počátku 80. let teď vydali Voltage jako oficiální releasy a je to bomba. Nory Svart Framtid miluju od první vteřiny (poprvé jsem je slyšel na bootlegové lp kompilaci mapující rannou norskou scénu) a na tomhle singlu s lakonickým názvem "1984 ep" předvádí totálně autentickej a pěkně nasranej hc/punk se zpěvem v rodném jazyce. Jde opravdu o totální prokopání se do punkového pravěku ke kapele, která možná nikoho moc nezajímala ani tehdy, natož teď, ale o to větší důvod mít tenhle počin doma. To samozřejmě platí v bleděmodrém i o Crude SS - "Who´ll Survive". Tihle špinavci jsou u nás určitě trochu známější, přeci jen švédskej d-beat je pojem, ale i tak se mi zdá, že zůstávají dost nedoceněni a je to samozřejmě škoda. Muzika je klasickej crust s punkovým feelingem, kterej je opět solidně nasranej. Tím se dostáváme k obsahové stránce, která si absolutně nebere servítky. Ostatně, radikální poselství je vlastní i Svart Framtid a z obou desek doslova srší. Oproti spoustě současných kapel, je to však sdělení uvěřitelné i proto, že v téhle době punkáči vládu opravdu nenáviděli a ani ve snu je nenapadlo si od ní brát prachy na turné nebo vydávání desek, tak jak je tomu ve Skandinávii v mnoha případech nyní. Obě party byly také velkou inspirací pro spoustu současných vynikajících kapel a triko Crude SS s nápisem "create your own life" (heslo napsané i na tomhle singlu - hned vedle "play loud") Todd z Tragedy nesundal celé minulé turné. Takže směle do toho punks, tohle jsou fakt poklady a někdo vám je strká až pod nos.

Rajče zabodoval a vydal 10ep PEU ETRE z Francie. Už jste o tom asi slyšeli, ale to je jedno. Jsou to písničky, co vyšly před mnoha lety na geniálním trojsplitu Peu Etre/Cather Matha/Rachels. Opět naprosto nekompromisní politické texty a atmosféra totálního vzdoru. Tahle generace francouzských kapel hodně vycházela z ranného Ebullition soundu, ale byl to ve většině případů mnohem větší nářez. Je fakt docela vtipný si uvědomit, že pro mě je emo právě tenhle rachot, kterej by současný mládeži asi způsobil srdeční zástavu. Vždycky mě bavilo jak jsou Peu Etre rychlý (i když Cather Matha jsou ještě o trochu rychlejší), ale zároveň to zní lehce melodicky a chytlavě. Zpěv je čistý zlo. Jsem šťastnej, že to vyšlo na desce a doufám, že takhle vyjdou i další kapely.

Mluvíce o tradici evropského, potažmo francouzského polit punku, je asi dobré připomenout, že zde byla ještě jedna výrazná inspirace. A to Lärm, respektive SEEIN RED. No a právě jejich nový počin jsem před pár dny ukořistil. Je to split 10ep s MIHOEN! a je super. Podporuju Seein red už dlouhé roky automaticky a částečně tak nějak z principu. Nejsem si jistý, jestli bych se s nimi na všem shodl, nicméně jsem vždy obdivoval jejich schopnost věcně argumentovat a své postoje obhájit. A hlavně, jejich cesta je už dloooouhé roky naprosto nekompromisní a je to jedna z hodně mála kapel, která vůbec neobrušuje hrany. Jejich sdělení je pro mnoho lidí zjednodužšující a vlastně dost primitivní, ale já vidím naprosto zásadní rozdíl mezi primitivitou a schopností mluvit jasně a srozumitelně. Tihle chlápci jsou fakt nasraný a u mě už není pochyb, že to je na celej život. A beru to jako obrovskou inspiraci. Hudebně si mi tahle jejich nahrávka zamlouvá asi nejvíc z toho, co za poslední dobu vydali - několik letících projektilů, kterými to schytaj fízlové, církev, stát a náckové. Jako vzdání respektu ke konci Mihoen! jsou tentokráte všechny songy v rodném jazyce a zní to parádně. Na druhé straně tedy poslední zářezy od Mihoen! Uzavřela se tak 12ti letá existence skvělé punkové kapely, která šla právě ve šlépějích Seein Red a evidentně to byli dobří učitelé. Mihoen! tady opět solí svůj out of control punk v zatraceně rychlém tempu, ale opět s kupou parádních nápadů a neutuchající desperátní energií. Vedle Betercore byli Mihoen! moje asi nejoblíbenější holandská kapela a tenhle epitaf je velmi důstojným rozloučením. Texty samozřejmě bez servítel a rukaviček a na středové etiketě Wilders s dírou pro nasazení desky samozřejmě mezi očima. Kéž by se i kapely tady snažili více reagovat na lokální situaci a neomílali pořád dokola, jak je špatná Amerika. Na zadní straně obalu je poznávací značka auta ve které je místo klasického označení napsáno P-OO-N-K. Víc není, co dodat.

Tohle by si měli poslechnout Komunisti.........