RED DONS + DECLAN DE BARRA + THE PREACHER AND THE BEAR

4. dubna 2011 v 13:16 | Banan
RED DONS míří na strahovskou Sedmičku

RED DONS (USA) + DECLAN DE BARRA (Irl) + THE PREACHER AND THE BEAR (Swe)
12.4.2011 od 19.00 hod.
Praha, Klub 007 Strahov

Vstup: 180 kč

Kdybych měl vybrat punkovou nahrávku roku 2010, byla by to deska "Fake Meets Failure" (Deranged Records) od Red Dons. Tahle skvělá kapela z portlandské punkové líhně, kde se sešli členové The Observers prostě neponechala nic náhodě a nahrála album, které zabíjí. Stejně jako v případě The Observers je i tady vůdčí osobností Doug Burns a ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak opět tahá z rukávu jedno eso za druhým. V podobě dokonale vystavěných skladeb, které mají neskutečná punkový drive i dokonalé melodie, je pak sází na stůl jednu po druhé a vám zbyde jen otevřená pusa. Základ všeho je samozřejmě na přelomu 70. a 80. let a když mluvíme o Portlandu, musíme nutně zmínit Wipers, ale ti jsou tentokráte opravdu pouze výchozí bod. Red Dons si z nich berou jejich přímočarost i melancholii, což byla kombinace, kterou odstartovala jedna celá kapitola punkové historie a sami k tomu přidávají ještě tvrdost a totální hitové pasáže. Hlavně některé kytarové nápady jsou prostě skvělé, jak vystřižené z učebnice hc / punku a přitom totálně svěží. Tenhle čerstvý vítr přinesl do kapely především její nový člen, kterým není nikdo jiný než Will, kytarista a zpěvák Born/Dead. Spolu s hlavním kouzelníkem Dougem, Justinem z Clorox Girls a Hajji Husaynem vytovořili neuvěřitelně kompaktní kapelu, která se poslední rok pravidelně objevuje v osobních žebříčcích punks po celém světě jako jedna z nejlepších živých hc / punk kapel současnosti. Jestli máte rádi Wipers, Undertones, Adolescents, Joy Division, ale i anglické kapely jako Adicts, 999 či Leatherface, budete Red Dons milovat.

Declan De Barra - původem irský písničkář a výtvarník, přijíždí do Prahy představit svoji letošní třetí album s názvem "Fragments, Footprints & The Forgotten". Jeho charakteristický projev je založen především na uhrančivém hlasu, který v sobě skrývá jak temné vypětí tak i zároveň vášeň, jenž bývá umocněna lehkým zvukem akustické kytary. Právě díky těmto atributům získala jeho hudba označení "Indie folk noir". V jeho skladbách se necháme unášet světem jenž je nabitý příběhy o životních ztrátách, nevydařených láskách, odporu, naději a přežití. Jeho touha a chuť cestovat se odrazila i v jeho hudebním životě, kdy na různých kontinentech se stával součástí nových hudebních projektů a kapel. K těm nejznámějším patří bezesporu australská kapela Clann Zu. Osobní zkušenosti ho však přesvědčily, že jako hudebník se nejsvobodněji cítí jako sólový hráč, jen jeho hlas a kytara mu dává absolutní volnost. Svoji nejnovější desku natočil na nejrůznějších destinacích počínaje Francií, Německem, Irskem a Indií konče. A díky tomu jeho hudba boří pomyslné hranice a stejně dobře funguje v hospodě v západním Irsku, v New Yorském indie klubu, nebo v kavárně v Libanonu.

The Preacher and The Bear - relativně mladé švédské duo, které bylo založeno v roce 2008 svojí tvorbou přímo navazuje na vzory amerického alternativního country a folku. Dominantním prvkem je výrazný dívčí zpěv jenž je doprovázen zvukem dvou navzájem promlouvajících akustických kytar s občasnou výpomocí bendža nebo harmoniky. Do povědomí se toto duo dostalo díky nejen producentské pomoci Ebbota Lundberga z populárních The Soundtrack Of Our Lives. Debutní desku vydalo na sklonku roku, ostatně stejně jako v případě Declana De Barry, švédské vydavatelství Black Star Foundation, které je u nás známé díky svým kapelám Pg.Lost, Children of Fall, Meleeh nebo Holmes.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marek Marek | 7. dubna 2011 v 20:36 | Reagovat

Uz se nemuzu dockat...slysel jsem fakes.. snad stokrat a porad nemam dost..diky za ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama