NO FIRE, ONLY SMOKE

29. dubna 2011 v 14:12 | Banan
Tentokráte jen krátce, nemám moc času, ale musím se podělit hned. Vybírám tři desky, které mi opravdu solidně zamotaly hlavu a v žádném případě byste je neměli minout. Každá je trochu jiná, ale všechny jsou úplně skvělý. Tak jdem na to.

1. YOUNG WIDOWS - "In and Out of Youth and Lightness" (Temporary Residence)
Tahle deska je fakt hodně divná. Dokonce víc, než jsem čekal. Ještě před tím, než jsem si ji koupil, se ke mě dostávaly zkazky o tom, že je to v podstatě psychadelickej rock a tak jsem měl lehkou obavu, jestli to nebude jen další pokus se svézt na cool vlně. Ale bylo to úplně zbytečné - tohle jsou prostě pořád Young Widows, jen na své cestě zašli do míst odkud už není návratu, už je to jenom jejich svět. Divnej, zvláštně osvětlenej i pokroucenej. A taky fascinující. Pokaždé, když se do něj vydám, objevím v pološeru nějakej další příběh a přestože tam platí úplně jiný pravidla, který mě trochu straší, dokážu se tam podívat i pětkrát za večer. Deska má i skvělý obal, texty, který vám to neusnadní a čtvrtá strana je prázdná (což miluju, protože si na ni můžete sáhnout).

2. MIND SPIDERS - "s/t" (Dirtnap)
Sólový projekt Marka z Marked Men. Obal by mohl být klidně z desky Young Widows a taky naznačuje, že to nebude jen tak. Jasně, pořád je to v podstatě garage punk, ale i tady je takovej přesah, že odbít to jen tímhle konstatováním prostě nejde. První strana je tedy podstatně chytlavější a melodičtější, se skvěle napsanými skladbami a boží energií. Je to jako trochu ležérnější než Marked Men, občas trochu podobný deskám Jay Reatarda a je tam několik totálních hitů. Co mi ovšem úplně odrovnalo, je strana B. M5 sice říká, že s ní trochu zápasí, já jsem byla ale chycenej okamžitě. Nálada je víc temná, tempo pomalejší a přestože to je pořád vlastně melodickej punk, tak vás to sevře a chvilku nebudete vědět co a jak. Kdyby to nebylo takový klišé, napsal bych, že je tam jasná ozvěna Joy Division (a není to blbý) a rozhodně můžu zmínit třeba Wire. Zůstávají nakažlivé melodie a trochu nemocná atmosféra. Tahle deska vládne.

3. SPEED KILLS - "demo cd-r" (DIY)
Pocta švédskému mangelu v podání brazilských zabijáků. Speed Kills je nová kapela členů Discarga a Bush a podle očekávání se s tím fakt neserou. Mix Mob 47, Discharge a Poison Idea v období "Pick Your King" s hrubou a neotesanou energií brazilských ulic. V podstatě primitivní postupy jsou v tomto stylu samozřejmě obrovské plus, protože díky nim to takhle kurevsky jede. Cd je zabalené do papírové obálky, vevnitř rozkládací booklet, kterému z jedné starny vévodí lebka s anarchistickým symbolem v provedení s jízdním kolem a nápisem "Aesthetics? Fuck Off!" Texty zůstávají věrny tradici jihoamerického punku = ultrapolitické rozbušky, psané většinou pěkně ostře a napřímo a nejlepší je tenhle:

BIKE COPS FUCK OFF
Get of our streets
and go back to the sirens and chaos
Bike cops, fuck off!
Our tribal symbols corrupted
taken by the pigs
As an instrument of power
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama