SUICIDE CITY

7. ledna 2011 v 22:30 | Banan
"Copenhagen suicide city. They don´t like you if you are not pretty". Tohle zpívali NO HOPE FOR THE KIDS ve své skladbě "Suicide City", která se stala hymnou celé "Druhé Vlny". Dneska jsem po trochu delší době držel v ruce pár desek z Kodaně a zase mi došlo, jaká je škoda, že je tady nedoceňuje víc lidí. Sice se to i díky mému úsilí dost zlepšilo (dneska mi udělal radost Daša a Mates), ale pořád je ten zájem spíše marginální. A přitom jsou to jedny z nejsilnějších punkových nahrávek poslední dekády. No a jelikož jsem tenhle blog založil hlavně proto, abych mohl doporučovat dobrou muziku, rozhodl jsem se, že tenhle post věnuju právě kodaňské "Druhé Vlně" a doporučím vám pár tamních kapel a desek. Nebude to rozhodně nějaký komplexní přehled, spíš opravdu jen pár tipů. A fakt si některý ty desky aspoň poslechněte, nebudete litovat.

O NO HOPE FOR THE KIDS už byla řeč výše. Tahle kapela za sebou zanechala zřejmě nejvýraznější stopu a i když je nefunkční pouze několik let, získala už téměř kultovní status. Jejich lp a singly "Das Reich" a "Angles of Destruction" jsou čítankovým příkladem nadčasových punkových nahrávek. Mají obrovskou energii, skvělé melodické nápady a zvláštní atmosféru. Některé skladby jsou navíc zpívány v dánštině, což zní skvěle. Samostatnou kapitolou jsou pak texty plné odcizení, nenávisti a touhy vzdorovat. Skladby jako "Das Reich", "Rainy Day" nebo "Suicide City" už navždy zůstanou nesmrtelné. První press lp na Kick´n´Punch je beznadějně rozebrán, nicméně US verze na Feral Ward (má bílý, nikoliv červený obal) i repress na Hjernespind se dají sehnat v pohodě. Původní verze obou singlů jsou beznadějně rozebrané, nicméně před dvěma lety vyšel repress opět na Hjernespind, který je oba zkompletoval na jeden singl a ten se dá sehnat v pohodě. Mimochodem, viděl jsem tuhle kapelu naživo na jednom z jejich posledních koncertů, navíc na domácí půdě a byl to jeden z nejlepších koncertů, co jsem v životě viděl.

GORILLA ANGREB. Na bicí tady hrál Tommas, jeden z provozovatelů Kick´n´ Punch a v současnosti tahoun labelu Hjernespind. Právě tam pak vyšla kompletní diskografie Gorilla Angreb, kde najdete opravdu vše, co vydali. Díky uhrančívému hlasu zpěvačky Mae, si tuhle kapelu opravdu nespletete a ta kolekce je úplně super. Kromě posledního 12ep "Bedre Tider" tam najdete i řadů singlů a splitů z nichž jednoznačně nejlepší je poslední regulérní 7ep, někdy nazývané podle songu "Astma", které mě svého času úplně zabilo - punk jak hovado a přitom je v tom tolik smutku, že vás to fyzicky svírá. Lp diskografie je úplně v pohodě sehnatelná, stejně jako většina singlů, z nichž některé opět vyšly i ve Státech. Ten, o kterém byla řeč, vydal opět i Yannick na Feral Ward. Se singlu "Long Island" pak pochází jedno z mých tetování.

První deskou, která odstartovala mou lásku k dánskému punku bylo lp "We´ve Got Way" od YOUNG WASTENERS. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o kodaňskou verzi Dead Kennedys. Útočnej punk rock s těžce provokativním přístupem k věci. Opět skvělý melodický nápady, občas saxofon, adolescentní vztek a jasnej cíl - nasrat co nejvíc normálů, fízlů a nácků. Kapely z Kodaně o politice nikdy jen nezpívali, oni ji denodenně žily na ulici a to už od hodně ranného věku. Bitky byly na denním pořádku, punkovej přístup se rozhodně projevoval i navenek, hlavně v oblečení a nekompromisním přístupu k autoritám. Na téhle desce je to všechno koncentrovaný, je to fakt kurevsly opravdový, až z toho běhá mráz po zádech. Bohužel je tohle lp fakt hodně těžko sehnatelný, ale třeba budete mít někdy štěstí. Na netu byste ho ale měli najít v pohodě. Před pár lety vyšel také jejich posmrtný singl, který je opět excelentní a sehnat se dá v pohodě.

No a dnes poslední doporučenou věcí bude lp "Den Danske Ungdom" od HUL. Při jeho popisu už jsem se jednou zcela vyčerpal na czechcore.cz, tak jsem tu recenzi házim, snad to nebude vadit. Dá se tam mimochodem najít i spousta souvislostí s ostatníma kapelama, o kterých jsem tu dnes psal. Tady to je:
"Vím, že se do mě zase začne spousta z vás trefovat, ale já to napsat musím - tohle je pro mě deska roku. Ano, už teď na konci září si troufám tvrdit, že lepší věc letos nevyjde. Prapočátky célé "dánské druhé vlny" a nahrávka původně z roku 2001, kterou Tommas z Hjernespind (jinak také bubeník Gorilla Angreb a před pár lety jeden z provozovatelů labelu Kick´n´Punch) konečně převydal, takže už to není jen záležitost pro sběratele. V téhle kapele působili členové Admi Petersens Arme, No Hope for the Kids nebo Young Wasteners, když byli ještě hodně mladí kodaňští punx (Den Danske Ungdom také v překladu znamená Dánské mládí) a byla to jedna z prvních kapel, kterou dala tahle neuvěřitelně akční parta dohromady. Jejich další cesta v dalších skvělých kapelách, které jsou vyjmenované výše, začala právě tady a myslím, že nemohla začít lépe.
Těžko bych hledal kapelu, která hraje klasičtější hc/punk než HUL. Ve své úplné podstatě je to vlastně naprosto čítankový příklad tohoto stylu, alespoň podle mé vlastní definice. Hlavní inspirací jsou opět Dead Kennedys, byť ne tak výraznou jako např. v případě velké desky Young Wasteners. Nicméně spojení ostrého punku atéměř popové chytlavosti, které dovedli Biafra a spol k dokonalosti, tvoří základní stavební prvek i u této desky. Ta si ovšem po většinu času udržuje přeci jen o poznání rychlejší tempo a také mladickou agresivitu a útočnost, čehož výsledkem je, že některé skladby zní jakoby Poison Idea v období "Pick Your King" hráli covery z "Fresh Fruits for Rotting Vegetables". Co mě totální dostává je zvláštní bezvýchodnost a temnota, kterou je celá nahrávka prostoupena a která tvoří s z vražedně chytlavými punkovými riffy kombinaci, kterou jsem ještě nikdy neslyšel. Většinu času vám to ani nedojde, protože hrozíte do rytmu a zpíváte si nakažlivé refrény (přestože jsou dánsky, hehe), ale při těch několika skladbách, kdy HUL trochu přibrzdí, vás to úplně rozválcuje. V těchto momentech jsou nepřeslechnutelné vlivy Joy Division, Dead Moon, Wire nebo pozdních Black Flag, což mě nepřestává fascinovat, protože členům Hul bylo v době, kdy Den Danske Ungdom vznikalo, ne více než 18 let. Oni už v tomto věku dokázali spojit do jedno celku všechny nejlepší atributy, které se kdy v punkové scéně objevili a nahrát desku, která vás prostě rozseká, tím jak je nasraná, jedovatá, zároveň ale melodická a v neposlední řadě totálně autentická. Je to soundtrack k městské frustraci, který tvoří hymny o nenávisti k systému, učitelům a náckům, kterým na kresbě v bookletu šlapou po hlavách mladí punx. A že to nebyla jen přiblblá módní revolta dokazuje fakt, že v podstatě všichni členové HUL se velmi aktivně účastnili riotů po vyklizení squatu Ungdomshuset kvůli čemuž většina z nich skončila ve vězení. Jestli hledáte desku, která absolutně neguje současný stav, ve kterém se hc/punk scéna nachází, sežeňte si tuhle, nebudete ani v nejmenším litovat a garantuju vám, že se do ní stejně jako já totálně zamilujete."
Bohužel i v tomhle případě jde o poměrně těžce sehnatelnou záležitost, přestože vyšla v roce 2009. Ale třeba budete mít štěstí.

Díky za pozornost a dobrý lov!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 L L | 8. ledna 2011 v 18:19 | Reagovat

Ted vychází velká deska ICEAGE, a bude to dle mého názoru výborný. Mladý kluci z Kodaně asi tak 18-20 let co jeste moc rozumu nepobrali, a s touhle druhou vlnou Kodaňského punku nemají nejspíš vůbec nic společného. Spíš bych řekl, že vyrostli na SODS atd.

http://www.youtube.com/watch?v=p4cI7WzCAq0

2 Pepa Pepa | 9. ledna 2011 v 19:32 | Reagovat

Myslim, Banáne, že si můžeš připsat další zářez na pažbě, protože díky tobě i já začínám pomalu propadat kodaňskýmu punku. Začalo to deskou De Høje Hæle a doufám, že to bude pokračovat dál. Díky Ti za rozšíření obzoru!!!

3 saman saman | 10. ledna 2011 v 23:48 | Reagovat

De Høje Hæle strasne sjizdi moje kolegyne :)

4 mautin mautin | E-mail | 12. ledna 2011 v 23:47 | Reagovat

čau, zkuste kodaňáky NIGHT FEWER, maj 12tipalec NEW BLOOD, paráda.
na posledním ZoroFestu mě naprosto rozsekali

5 dáša f.f. dáša f.f. | E-mail | Web | 14. ledna 2011 v 17:35 | Reagovat

"Rainy Day" od NHFTK je návyková vec, totálny hit. to LP počúvam už takmer mesiac furt dokola.

6 mates mates | 17. ledna 2011 v 11:11 | Reagovat

haha, pamatuju si, že Night Fewer to u mě doma společně s Hjertestop taky slušně rozsekali :-)
hlavně zahrádka dostala zabrat...

7 Banan Banan | 17. ledna 2011 v 15:56 | Reagovat

Jo, hlavně obě kapely prochlastaly během noci kompletně všechny prachy, co jsem jim dal za koncert v nějakým non stopu v Dejvicích. Ráno přišli do Rocsters jako zombies, koupil jsem jim kafe a jeli na další štaci. Punk as fuck - totální borci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama