LÉČBA ŠOKEM

29. prosince 2010 v 16:04 | Banan
Končí rok 2010. Ať děláte, co děláte, nějaké rekapitulaci se stejně neubráníte a jelikož rekapitulace má vždy pár kroků za sebou sentiment a sentiment má pár kroků za sebou smutek, je jasné, že to bude zase trochu bolet. Ale co už kurva, zhluboka se nadechnem a vrhnem se do toho opět po hlavě. Celkem si uvědomuju, že kecy o stárnutí můžou znít od někoho komu je 31 trochu jako blbost, ale na druhou stranu, na podobné nálady máte asi právo v každém věku. A vždycky mi udělá radost, že v tom nejsem úplně sám, zvláště, když je to podáno alespoň trochu vtipně a servírováno způsobem, který mi sedí. Teď se to skvěle povedlo Alu Burianovi v posledním čísle Fullmoonu. Je to asi jedinej článek, kterej jsem dočetl do konce, ale je boží. Vlastně se jedná o recenzi na koncert Les Savy Fav v Berlíně, která se ovšem tím nejlepším způsobem zvrtne v psaní o tom, jak kapely stárnou a fanoušci chtějí být neustále dokola šokováni. A že v tom je zcela jasnej a přirozenej rozpor. Nepamatuju si toho asi tolik, co Al, ale pamatuju si hodně. A asi prototo tak chápu o čem a proč píše. Tady je několik úryvků.

"Živá show je teď jejich hlavní devizou. Ukazují tím, že pořád ještě jedou. Problém je, že nevypočitatelným, nevyzpytatelným šílencem, můžete být jen po určitou dobu. Pak to lidi začnou očekávat. "Slyšel jsem, že ten zpěvák fakt divokej", říkají lidi, co je vidí poprvé. "No, byl o dost divočejší, když jsem je viděl poprvé", říkají dlouholetí fanoušci."

"Neobviňujte kapelu. Jen se chovají přiměřeně svému věku: třicátníci s prací, ženami a dětmi. "Here I slip past 35. I´m so broke and I´m so tired," zpívá Harrington v Root for Ruin. Naživo je to pořád akční chlápek, mění outfity uprostřed písniček, prodírá se davem za řevu jen velmi přibližné varianty textů. Show zakončuje zavěšený hlavou dolů z balkonu, zatímco mu pár velmi nervózních návštěvníků koncertu drží nohy."

"Možná jen zažívám to, co zažily všechny  generace přede mnou: ten nepříjemný pocit, když se rebelie stává rituálem. Ne, ta kapela za to nemůže. Vlastně bych to svedl spíš na publikum a na všechna rock´n´rollová publika před ním. Vaše požadavky jsou nesmyslné, samolibě chcete šok."

Je to fakt docela zvláštní, jak se Alovi povedlo vystihnout spousta věcí o kterých se moc nemluví.
Jsem přesvědčen, že je to hlavně tím, že to těch posledních 20 let opravdu žije a ne si o tom jen čte na internetu. Zkuste to taky, možná pak spoustu věcí uvidíte jinak a jiné konečně pochopíte. A když ne? No, to se nedá asi nic dělat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama