Červen 2010

DESKY TÝDNE VOL. 4

27. června 2010 v 11:13 | Banan
Omlouvám se za sníženou aktivitu na blogu v tomhle týdnu, byl jsem v jednom kole. Příští týden se to budu snažit vynahradit. Teď už nejposlouchanější desky posledních dnů.

1. DAŽD - "s/t" (Fuck Yoga, Gasmask, KTMWQ)
Masákrální okultní stoner/sludge z bývalé Jugoslávie. Hodně temný a netradiční a zároveň v některých pasážích rock jak prase. Tahle oblast podle me skrývá hodně velké perly, osobně doporučuju např. ještě makedonské Potop. Deska Dažd se dá sehnat přes Máru Rybenského a jeho Gasmask Records, tak pište na: maskcontrol@email.cz

2. PSH - "Epilog" (Bigg Boss)
Nemůžu si pomoct, podle mě je to super deska. Já jsem od PSH tenhle posun čekal, takže mě zdánlivě větší příklon k popu nesere a navíc mám pocit, že se tím co dělají pořád skvěle baví. Navíc, když dojde na lámání chleba, ví tihle chlápci na které straně barikády stojí. Udělejte bordel!

3. NINE SHOCKS TERROR - "Paying Ohmage" (Sound Pollution)
Popravčí četa z Clevelandu a jejich finální LP, které prostě trhá na kusy. Absolutně zabijáckej tah na branku, hodně velká inspirace v japonském hc/punku a nasazení na hranici pochopitelnosti. Jedna z těch kapel, jejichž samotná muzika vyvolává násilné reakce, čímž se 9 Shocks Terror postavili do řady vedle GISM, Integrity, Judge a Haymaker. Jestli mě nějakej přošvihnutej koncert sere opravdu hodně, je to 9ST před lety v Brně. Tohle byla kapela plná magorů.

4. UŠTKNI - "Protijed" (D.I.Y.)
Už jsem se o Uštkni na tomto blogu zmínil, ale to jsem ještě netušil, jak návyková tahle deska je. Poslouchám ji opravdu velmi často, hlavně nad ránem a dopoledne a nepřestává mě fascinovat, jak dobrý je to punk. Místo v tomhle žebříčku ji tedy patří naprosto právem. Sežeňte si to!

5. ENDPOINT - "Catharis" (Doghouse)
A samozřejmě nesmí chybět nějaká vykopávka z 90. let, tentokráte si gramofon opravdu hodně užil tuhle geniální desku. Esence hc/punku té doby - extrémně energické songy ruku v ruce s parádními melodiemi, boží zpěv a velmi dobré politické texty s jasným osobním přesahem. Pro mě je tohle nejlpeší nahrávka Endpoint a totální milník nejen Louisville scény. Členy Endpoint jste pak mohli najít v neméně skvělých By the Grace of God nebo Guilt.

DESKY TÝDNE VOL. 3

20. června 2010 v 16:11 | Banan
Ok, mám za sebou víkend plnej zážitků, jež byl korunován vystoupením Metallicy, které jsem měl možnost vidět z pódia, náledkem čehož mám ještě zalehlé jedno ucho. Než jsem k tomuto životnímu zážitku dopracoval, můj týden zpříjemňovaly tyhle skvělé desky. Go on.

1. SWEEP THE LEG JOHNNY - "Sto Cazzo!" (Southern)
Název téhle desky znamená v překladu něco jako "jsi čůrák!". Při osobním setkání však byli tihle nerdi z Chicaga naprostý tuleni. Poprvé jsem je viděl někdy v roce 98 na koncertě ve Strakonicích, kde hráli s Trial. Když na tu akci teď vzpomínám, uvědomuju si, že byla dost bizarní. Tyhle 2 kapely, strakonická diskotéka, kde se hrálo na kulečníkových stolech a hc scéna totálně mrtvá. Tahle deska je poslední, co STLG nahráli a je nejvíc vyklidněná a zároveň nejvíc jazz. Chicago math rock, trumpeta, punk. Geniální.

2. HIGHSCORE - "New Fuel" (Bushido)
Jo! Highscore miluju! Zejména na přelomu milénia drželi hrdě prapor klasického straight edge hc, ale zároveň tuhle škatulku vždy zcela jasně překračovali. Víc než o bití se do prsou byli tihle sympaťáci z Münsteru vždycky hlavně punkáči, který měli zcela jasno na které straně barikády stojí. Navazovali především na tradici evropského politického straight edge kapel jako Lärm nebo Manliftingbanner a tahle deska je i po letech jízda jak prase!

3. HARUM SCARUM - "Suppose We Try" (Skuld)
Geniální druhá deska punkerek z Portlandu. Oproti debutu jsou tady mnohem vyhranější, melodičtější a přesvědčivější. Trochu paradoxně právě těmi melodiemi mnohem více vynikla obrovská síla a naléhavost, která je hlavní hybnou silou kapely. Hodně jasný a dobře podaný anarchofeministický postoje. Celá deska má takovou zvláštní smutnou náladu a při pár refrénech vám doslova běhá mráz po zádech.

4. BIKINI KILL - "Reject All American" (Kill Rock Stars)
Jak jsem tak poslouchal Harum Scarum, vzpoměl jsem si na Bikini Kill, zapátral v regálu a neomylně vytáhl jejich poslední desku. Úplně upřímě, nikdy jsem nebyl nějaký velký fanoušek tolik adorovaného Riot Grrrrrl hnutí (to, co si myslím, přesně  popsal Kent McKlard v jednom z prvních Heartattacků) a myslím si, že první desky Bikini Kill nejsou zase až tak dobré, ale tenhle epitaf  je dokonalej. Tentokrát jsou to opravdu parádně napsané písničky, což v kombinaci se vztekem vytváří chytlavou a zároveň jedovatou desku, která bude jednou velkou klasikou.

5. JELLYROLL ROCKHEADS - "Intense and Mild" (625)
Áaaaaaaaaaaaaaaaaghrh! Naprosto nechápu, že u nás tuhle kapelu nemiluje víc lidí. Jejich kompletní diskografii na LP, co ležela měsíce v krámku, jsem prodal až teprve před pár dny Fuegovi (ale tím pádem je ve správných rukou). Šílená fast core smečka z Japonska ničí vše, co ji stojí v cestě naprosto originálním způsobem. Přestože to je totální palba, jsou do toho zamíchaný nepochopitelný melodie a bláznivá japonská energie. Dost těžko se to popisuje, opravdu neznám nějakou podobnou kapelu, ale zkuste si to prosím poslechnout, myslím, že budete čumět!

VENKU JE HEZKY........

17. června 2010 v 10:55 | Banan
....piju kafe a mám po nějaké době konečně šanci si pořádně prohlédnout a poslechnout věci, které se mi posledních pár dní povalují na stole v pokoji. Miluju tyhle chvíle, vždycky si totiž plně uvědomím, jaká je to paráda, když doslova cítíte energii, kterou někdo do něčeho vložil. A víte, že je upřímná!

Jelikož dneska nebyl cvičící den, odstartoval jsem ráno zvukem bublající kávy, kterou už v té době samplovalo cd UŠTKNI - "Protijed". Klasický Rožnov a okolí, skvělý punk s českými texty a saxofonem, k té kávě a sluníčku venku to sedlo dokonale! Brzy napíšu na Uštkni recenzi na czechcore, tak mějte oči otevřený! Další jdou na plotnu AC4 a jejich velká deska. Byl jsem k nové Dennisovo hard core kapele lehce skeptický, ovšem veškeré pochyby vzaly za své okamžitě po dosednutí jehly do drážky. Ať je to jak chce, tohle je prostě skvělý hc/punk, který jede od začátku do konce, má potřebnou rychlost, tvrdost i chytlavost, skvělé texty (u mě osobně vítězí "Where are the Kids?") a navíc je prostě super cítit od těhle chlápků pořád stejné nasazení jako před dvaceti lety. Jdu to znova otočit. This is it! K ranní pohodě se samozřejmě hodí také něco ke čtení a tak neomylně sahám po fanzinu KISS MY EDGE, který jsem zakoupil V Jelení na koncertě Masakari. Dělá ho Emi, sympatická holka z Polska, která přebývá v Praze a je totální blázen do old school straight edge, kterému je celý časák věnován. Předpisový cut´n´paste layout, bundy s nápisem straight edge, drug free youth a hodinky s X. Rozhovory s Go it Alone, Triple Threat, Lights Out nebo The Legacy a na konci parádní kvíz. Ze všeho opět doslova sálá obrovský enthusiasmus a 100% zaujetí pro věc. Neviděl jsem podobný fanzin opravdu dlouho a doufám, že tohle první číslo nebude zároveň poslední. Tak jo, blíží se čas na oběd, jdu namočit sojové plátky. Ale bylo to fakt parádní ráno........

MAGICK MUSICK FESTIVAL 2010

14. června 2010 v 13:44 | Jasicca Ostřanská
Datum: 19.06.2010 15:00
Kde: Sušice-Bouda Oasis

Historicky podruhé pod štítkem Magick Musick proběhne v sobotu 19. června od 15 hodin v Čermné u Sušice alternative / hard core / metal open air festival, nevšední setkání stran civilizace. Kromě úžasný atmosféry, za kterou se na Čermnou jezdí z celého kraje i vzdálenějších lokací, a jíž tvoří spousta zdánlivých drobností, nabízí letošní hudební dramaturgie sedm špičkových kapel (vystoupivších v níže uvedeném pořadí), které neznáte z televizních reklam a jejichž nosiče nenaleznete v regálech supermarketů ani v novinových stáncích. Pro všechny je vinylová deska víc než zákon a parádní hudba prostoupena životním postojem, který je bez kompromisů k bezpráví, pokrytectví, povrchnosti a konzumu, jež se plus minus lehce a snadno denně pokouší o každého z nás. Festival je v západních Čechách jedinečnou jednodenní příležitostí "hromadného" návratu do přírody a omrknutí principu d.i.y., který není mrtvý, ale i dnes stále funkční.
KUSUMAM z Písku letos vydali výtečné, lehce komplikované album "Tartas" a v Čechách nedávno koncertovali kanadští alternativní punkeři NoMeansNo, právě ke kterým nemají vůbec daleko. Ve zdejších končinách zahrají vůbec poprvé a první, čímž potvrdí jednu z tradic festivalu - výtečné kapely od samého začátku.
ARAN EPOCHAL má na svém kontě již 6 vinylových 7" singlů a jeho minimalistické pojetí post punk / folku (ovšemže s basovou kytarou) nabídne spoustu nálad a důvodů k zamyšlení. Možná dojde i na bonus v podobě jeho spoluhráče Bonuse, ale tohle teď opravdu nemůžeme slíbit.
SPORTO je pražská kapela, jejíž název se díky jejímu přelomovému albu "More" skloňuje ve všech pádech, neoficiální headliner akce (která ve skutečnosti o žádných headlinerech není), jakýsi elektropopový bastard hardcoru s českými texty, který uhrane hitem a zmrazí důrazem.
SEE YOU IN HELL z Brna se během spousty let propracovali až k japonské verzi thrash / hardcore / punku a jejich desky jsou plné ostrého protestu, aniž by však zcela ztratily jistý nadhled a odstup. Pokud od minulého ročníku neztrouchnivělo pódiové molo, bude zpěvákovi jistě plně k dispozici.
DEVEROVA CHYBA, jedni z vládců legendární táborské scény, je dobře známa Sušici, stejně jako Čermné. Dvě basy a bicí rozvibrují po pěti letech území Boudy jako nikdy předtím. Kapela momentálně omezila hraní, tedy jedna z mála příležitostí této sezóny.
SKUPINA ŠTĚSTÍ z Plzně je nová kapela Sisiho z Esgmeq a Intra, ostrý country rock plný životních pravd. Považte: "Kamarádi do jednoho pomřeli mi a z ostatních jsou nešťastní otcové," zazní refrén songu "Brno", kterej je uvěřitelnej tak jako je tahle skupina ostřílenejch hráčů z Climatizado nezkrotná.
ONANIZER z Aše jsou kapela, která se svým grindcorem sjezdila podstatnou část světa. Bez výjimky není, že se na čtvrt roku sebere a odjede koncertovat na druhou půlku zeměkoule. Na prázdniny je nyní zpět doma připravena zaživa rozemlít festivalové vytrvalce.
ROOTS RIOT SOUND SYSTEM je afterparty, kterou nelze nijak popsat, ale zažít. V Boudě to platí dvojnásobně. Želva nachytal nový desky pro speciální, stejně jako prověřený asfalty pro tradiční set, ve kterém možná opět dojde i na transcendentální spojení s mocnými Esgmeq.
Setkání, muzika, fotbálek, vinyly, občerstvení, volné stanování, kult - hlásá plakát s vyobrazením atmosféry minulého ročníku, a není to reklamní trik. Vstupenka je letos za rovných 200 korun pouze na místě, pro více informací na facebooku či myspace použijte rozcestník www.madmusick.cz.

DESKY TÝDNE VOL. 2

13. června 2010 v 15:28 | Banan
Tenhle týden myslím hodně slušná, byť lehce obskurní, sestava!

1. JONAS VERY - "New Life for Lies" (Jade Tree)
Jade Tree Records, polvina 90. let. Tahle deska ležela téměř 2 roky v second hand sekci v Rocksters za cenu myslím 50kč. Stejně nikoho nezajímala a tak mám teď dvě. Předpisový příklad emo punku,  přesně takhle se v té době hrál a tak jsem ho poznal. Pořád přímočaré a energické songy, ale se zvláštním melodickým nádechem, občas nějakou akustickou kytarou a osobními texty. Trochu mi to připomíná první desku Farside nebo další zapomenutou kapelu Slap of Reality. Boží.

2. STATUE - "Something To Say..." (Ambassador)
Pozor, neplést ze Statues, kteří jsou sice taky skvělý, ale přeci jen jinde. Statue byla kapela členů Chain of Strength a tohle je jejich první singl, který je CH.O.S. ještě hodně podobný. Tzn., že se jedná o vynikající tvrdých old school hard core s parádními melodiemi. Už tady je slyšet, že na ty dávají kytaristé velký důraz a celá kapela směřuje trochu mimo škatulku old school hc, což se plně projevilo při nahrávání 12ep "Filter the Infection". Ale to už je jinej příběh.

3. RADIO BIRDMAN"Zeno Beach" (Yep Roc)
Souputníci Stooges, akorát z Austrálie. Kapela, která psala historii punk rocku a zůstala vždy trochu ve stínu rocknrollového cirkusu. Jejich desky ze začátku 70. let jsou fantasitcký a tahle, kterou se Radio Birdman před několika lety vrátili zpátky, není o nic horší! Skvěle napsané, zahrané i zazpívané skladby a to je těm chlápkům skoro 60 let. Největší respekt.

4. V/A SEKEC MAZEC 3 - "kompilace" (DIY kooperace)
Třetí díl kultu! Na obalu Adam Bernau, na desce tahle smrtící sestava:
Lycantrophy, Space to Being, Nesoučást Stroje, See You in Hell, Lahar. Víc není co dodat!

5. UNBORN - "s/t" (Sure Hand)
Zlatá éra anglického vegan straight edge thrash metalu. Hodně přísná muzika a ještě přísnější texty a celkové poselství. Militantní příme akce za práva zvířat, inspirace v Crass a Conflict, silné anarchistické a antifašistické postoje, brutální bitky s fízlama na demonstracích. Chlápci přes třicet už v té době. Neslyšel jsem tenhle singl možná 8 let, ale neztratil vůbec nic ze své energie. Hustý.....

MASAK(A)R(I) V JELENÍ

12. června 2010 v 12:21 | Banan
Ani nevím přesně proč, ale opravdu jsem se na tenhle koncert těšil. Poslední dny jsem měl trochu šílený a vidina studenýho nealko pivka na dvorku V Jelení, nádherného počasí a dobré společnosti ve mě vyvolávala příjemné asociace. Počasí bylo fakt skvělý, reference na Masakari taky a tak jsem včera večer vyrážel z Rekomanda v dobré náladě. Tu pak ještě přiživil fakt, že se mi při cestě do klubu podařilo solidně vyjebat s revizorama. Přes tuhle příhodu dorážím poměrně brzy, tak, jak to mám rád. Vevnitř se nachází dost vypečená sestava, kapela spokojeně večeří a už od začátku vládne příjemná nenucená nálada, kterou tolik miluju. S dalšími trousícími se výtečníky se pak začíná stupňovat a vrcholý příchodem Fuega. Mezitím ještě sleduju spokojeného Šamana, který velmi kvituje fakt, že si Masakari po sobě chtějí sami umýt nádobí. Palahniuk na to vlétnou krátce po půl deváté a přestože jim hned při prvním válu praská struna na kytaře, je jejich set super. Přišlo mi to zase o kousek sehranější, některé nápady a změny jsou hodně zajímavé a celkově je to fakt hrozně sympatická kapela! V klubu začíná být trochu horko, zřejmě předzvěst toho, co má následovat. Otázka: Co se stane, když se na "podiu" V Jelení se jde parta špinavců v trikách Paintbox, Rise and Fall, GISM, Conflict a Forward? Odpověď: TOTÁLNÍ PEKLO!!!!!! Od první vteřiny si připadám jak při frontálním útoku, rychlej a hodně nasranej  crust smíchanej s Clevo, žádnej hippie odér, jen čisté zlo. Bubeník je magor, v pár vteřinách z něj leje, jak do toho řeže. Občasné zpomalení je rozjebáno totálním kytarovým riffem a kapela v těhle pasážích snad ještě tvrdší než v těch rychlejších. Zpěvák vypadá, jakože má všechno v piči, ale jakmile se rozjede další song, mění se v totální zvíře. S otevřenou hubou čumim jak jim všechno kurevsky maká dohromady a mlátim hlavou. Zvuk je všude kolem mě a jen se mnou hází. Navíc je celé vystoupení doplněno o pár slov mezi songama, které dávají smysl a po dlouhé době to nějaké kapele fakt věřím. Ke konci se rozjede celkem solidní zvěřinec s dost nepravděpodobnou sestavou v pitu s dost vysokým věkovým průměrem, ale o to větší je to jízda. Parkrát všichni v místnosti popadají na jednu stranu, dojde na veslici a hromadu a celé to končí saltem zpěváka ze stolku s mixákem. Uf! Najdu své brýle, okamžitě se mi zamlží, tak je zas odkládám. I tak si ale všímám, že všichni mají rohlík od ucha k uchu a živě debatují. K tomu je ostatně Masakari vyzvali, s tím, že milují, když za nimi lidi po koncertě přijdou a povídají si. U merche se tvoří solidní fronta, přidávám se i já, za směšné peníze kupuji nové lp, jehož obal kreslil Sugi, doplňuju to skvělou deskou od The New Year ze sekáče a chystám se k domovu. Nakonec se ještě zasekávám ve velmi příjemné debatě před klubem a do postele padám až v jednu v noci. Totální respekt Revenge of the Nerds, oběma kapelám i všem, co dorazili. Tohle je pro mě hard core!

DESKY TÝDNE

6. června 2010 v 20:31 | Banan
1. JODIS - "Secret House" (Hydra Head)
Kolaborace Jamese Plotkina (Khanate) a a Aarona Turnera (Isis). Hodně náladová věc, která jen tak rezonuje prostorem. Oproti některým dalším projektům těhle psychopatů (např. Khlyst, Greymachine) jsou Jodis vlastně takový chill-out i když podprahová psycho nervozita je samozřejmě přítomná i tady. Na mě to ale působí zvláštně uklidňujícím dojemem a opět je to spíše deska na večer nebo noc.

2. SIMON AND GARFUNKEL - "Sound of Silence" (CBS)
Ještě víc mě ale uklidňuje tohle. Návrat do dětství, úplné vypuštění faktu, že existuje nějaký hc/punk. Naprosto parádní songy s lehce smutnou náladou a větší hloubkou než by člověk čekal.
Fotka na obalu je parádní a titulní skladbu můžu poslouchat klidně 20x za sebou.

3. SHUDDER TO THINK - "Funeral at the Movies" (Dischord)
Stejně jako Simon and Garfunkel je tohle krásný úlovek z poslední návštěvy Berlína. Třetí deska
Shudder to Think z roku 1991 a asi i jejich nejlepší. Skoro jsem chtěl teď napsat, že to je klasický Dischord začátku 90. let, ale tahle kapela byla vždycky naprosto unikátní. Je opravdu trochu složitý popsat jejich muziku, ale jestli máte rádi Jawbox, Swiz nebo třeba Soulside, budete minimálně tuhle desku milovat. Čistá esence chytré punkové energie namíchaná s více rockovými postupy.

4. KRUH -"s/t" (DIY)
Jednočlenný black metal projekt Karla z Mass Genocide Process. Vyměnil jsem ze Sláwou z Kobry 11 dvě jeho cd a obě mě totálně uzemnily. Hodně zlá nálada, vynikající atmosféra a navíc ještě fakt dobré kytarové nápady, které z toho dělají první ligu tohohle stylu. Hudebně i graficky hodně minimalistická, ale kurevsky silná záležitost a celkový odkaz asi neljépe vystihnou názvy songů: 1. Zima 2. Hněv Matky Země 3. Smrt jako Naděje. Napište si o to na: kruh69@seznam.cz

5. YAPHET KOTTO - "one sided tour 12ep" (Scene Police)
Extrémně limitovaný jednostranný dvanáctipalec k evropskému turné, které Yaphet Kotto odjeli v roce 2003. V jeho rámci se objevili i na Fluff Festu a odehráli tam naprosto nezapomenutelnej koncert. Poslední kapela festu, hned po Children of Fall (kteří nebyli o nic horší) a totálně to rozjebali. Za bicími v tomhle období seděl Jose Palafox (ex-Struggle, Swing Kids) a pro mě je to bez diskuze nejlepší věc, co kdy tahle skvělá kapela nahrála. Skladby jsou rychlejší než obvykle, je to větší brutal, ale pořád totální emo. Prostě skvělý!

NĚCO JE ŠPATNĚ

4. června 2010 v 1:00 | Banan
Je chvíli po koncertě WHAT WE FEEL na Sedmičce. Tihle kluci denně riskují svoje životy, protože jsou otevřeně antifašistickou kapelou v Rusku. Teď jedou svoje poslední turné aby vydělali ještě nějaké peníze, které podpoří jejich boj, v kterém už zemřelo mnoho jejich kamarádů. Riziko, které každý den podstupují, je stejně reálné jako to, co reprezentují. Tedy reálný aktivismus podpořený reálnými činy, které si zaslouží naši maximální podporu. Slyším kecy o tom, jak je potřeba podporovat tenhle boj každej den, profily jsou ověšený bannerama, bundy plackama. Tak jak je kurva možný, že z celý posraný hc/punk scény na takový koncert dorazí jenom pár lidí?????!!!!! Kde jste všicni byli, bojovníci a bojovnice????!!!!!! Bití se v prsa na internetu a kecání zbytečnejch sraček vám jde evidentně trochu líp, než zvednout prdel a jít podpořit něco, co má opravdovou váhu. I kdyby tam dneska nehrála žádná kapela a vybíraly se jen peníze na zmíněné aktivity, měli jste tam být všichni nastoupený. Jestli teda myslíte ty svý kecy, alespoň z poloviny vážně. Já vím, ona ta kapela není zas tak cool, navíc taky pršelo a přišli jste pozdě z práce nebo ze školy. Navíc budete přeci jen vypadat zajímavějš, když o vašich názorech budete psát na Facebooku a taky to není taková dřina a nestojí to tolik peněz. Fakt je mi z toho na zvracení. Je to jen hra, v které jde o to, dobře vypadat. Dneska mi to kurva došlo. Byl bych rád, kdybyste vyndali svoje hlavy z prdele a konečně se podívali sami sobě do očí, ale myslím si, že se to nestane. Nemáte na to, protože jste jen stíny. Zbabělý pokrytecký stádo. Nuly. Chcípněte.

REKOMANDO

1. června 2010 v 21:56 | Banan
Chtěl bych vás pozvat na kafe do nového obchodu Rekomando. Jedná se o alianci Polí Pět a Day After. Jsme zatím otevřený jen provizorně, čeká nás ještě hodně práce, ale jestli už máte absťák na hrabání se v deskách, jste srdečně zváni. Je tam fakt spousta novinek, tak si určitě vyberete. Můžete se stavit ve všední den, nějak mezi 11.00 a 17.00, ale mějte prosím trpělivost, jak jsem zmiňoval, je to zatím jen provizorium. Rekomando najdete na adrese Trojanova 9, kousíček od Palackého Náměstí.

Soundtrack k dnešnímu závozu desek:

1. AC4 -"s/t"
2. STATUES - "New People Makes Us Nervous"
3. INTENSITY - "Ruins of Our Future"
4. KAOSPILOT - "Shadows"
5. GRANDE COBRA - "Echoes of Rebellion"