CHVILKA NOSTALGIE

25. května 2010 v 20:23 | Banan
Venku se střídá vedro s deštěm a já se po delší době hrabu v deskách ve velkém stylu. Mám je roztahané po pokoji, různě je přendavám a prohlížím si je. Viděli jste film Všechny Moje Lásky? Tak asi tak nějak. Nejvíc mě na tom všem dostává, že si téměř ke každé desce dokážu vybavit její příběh. To, kde jsem si ji koupil, co mě k tomu vedlo, co jsem si myslel, když jsem ji poprvé poslouchal atd. Za těch 15 let je to fakt brutální porce muziky a přesto se mi většina vzpomínek vybavuje velmi jasně a v podstatě okamžitě. Je to pro mě důkaz, že to tak asi má být, že to je prostě moje cesta. Protože pár desek u mě dokázalo vyvolat regulérní mrazení v zádech už jen tím, že jsem je vzal do ruky. Tady jsou některé z nich.

RUSTY JAMES - "s/t"
Tuhle kapelu naprosto nepokrytě miluju. Dnes totálně zapadala prachem a mé nadšení sdílí asi jen M5, ale tak nějak už jsem rezignoval. Rusty James dokázali propojit osobní a politickou rovinu punku tak, jako nikdo jiný a tak se obrazy vašeho dětství přirozeně propojují s touhou žít život po svém. Melancholie ruku v ruce s odhodláním. I po tolika letech se mi derou slzy do očí, jak z muziky, tak z textů. Dvakrát jsem je skoro viděl naživo, ale nikdy se mi to bohužel nepovedlo.

FOUR WALLS FALLING - "Food for Worms"
Pamatuju se, že poprvé jsem tuhle desku slyšel ve sluchátkách, když jsem jen na kole na poštu do vedlejší vesnice. V kapse jsem měl walkman a v něm šuměla tahle kazeta. Jelo se přes pole, byl nádhernej letní den na začátku prázdnin, mě bylo skoro 16 let a v uších mi rezonoval naléhavý hlas Taylora Steela. Oproti první desce "Culture Shock" byla tentokráte muzika FWF pomalejší, intenzivnější, šla více pod kůži a obsah textů byl političtější než kdykoliv před tím. Ze začátku jsem tam postrádal ten dřívější tah na branku, ale čím více jsem ji poslouchal, tím více jsem ji miloval. A zůstalo to tak dodnes.

EMBER - "One Cell Will Become Two"
Debutní singl Ember, který to totálně rozsekal. Hodně silná inspirace v Unbroken a Undertow.
Na téhle nahrávce znějí Ember extrémě tvrdě a naštvaně, i když už tady je cítit že to všechno hrají hlavně srdcem. Fakt totálně čumim, jakej to má i po tolika letech emocionální náboj a kurevskou sílu. Jejich velkou desku taky samozřejmě zbožňuju, ale tohle byl především hard core a i po letech to tam pořád je!

ICONOCLAST/MEREL - "split"
Hehe, úplně první deska, co jsem si kdy koupil. Frontální útok na psychiku od dvou kapel, co měly jasno. Hodně divný nápady na kytaru a rytmika, disharmonie, střídání tempa, punkový postupy rozjebaný intelektuálním přístupem k věci. Fakt, takhle se hrálo v polovině 90. let emo a byla to jízda. Asi nikdy nezapomenu na moment, kdy zpěvák z Merel poprvé nastopil ze svým vokálem a já si říkal......a kurva! Merel byla mimochodem také první kapela, kterou jsme viděl na 007 a ten koncert byl maso! Basák, co vypadal jako Papén se zrzavejma kudrlinama a epileptickej bubeník. Krásný vzpomínky!

ABHINANDA - "Senseless"
Švédský straight edge hard core je na svém úplném vrcholu. Umea je domovem snad pro 20 kapel,  Abhinanda vydává svou první velkou desku a je to neuvěřitelnej nátěr. Všichni jsou plný enthusiasmu, nadšení a ideálů, mluví se o scéně, veganství a straight edge. Na každém koncertě je totálně narváno a atmosféra je nepopsatelná. Všichni znají texty, na podiu je nepřetržitě nejméně 20 lidí, probíhá permanentní masovej stagediving. Po koncertě zůstávají všichni v sále a povídají si. Nikdo nemá internet ani mobilní telefon. Přesně takhle to vypadalo i na jejich koncertě v Roxy v roce 1995 a vlastně kdekoliv, kde fungovala hard core scéna. "Senseless" ty vzpomínky oživuje až neskutečně, úplně z ní prýští nergie, která tohle všechno hnala kupředu. Není v ní ještě ten rock´n´roll prvek pozdějších desek (které jsou ovšem taky skvělé!), je to jen čistá hard core rubanice od kluků, kterým ještě nebylo ani 20 let a věřili, že můžou změnit svět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bxbx bxbx | 25. května 2010 v 23:03 | Reagovat

pamatuju si, jak jsem RUSTY JAMES koupil v Bělehradský. na tvoje doporučení. první měsíc, co sem to měl doma, jsem si to pouštěl skoro každý den. krásná deska a hodně nedoceněná.

2 Aran Aran | E-mail | 26. května 2010 v 12:39 | Reagovat

Ty krávo... FOOD FOR WORMS, pochopitelně!!!

3 rajtche rajtche | 26. května 2010 v 13:17 | Reagovat

- 4 walls falling "food for worms" je strašně intenzivní deska, pamatuju si jak mě tohle album strašně nadchlo a poslouchal jsem to každej den:) tohle album je fakt SUPER!

- split Merel/Iconoclast je taky naprosto skvělá záležitost:)

4 hendrix hendrix | E-mail | Web | 29. května 2010 v 17:51 | Reagovat

Abhinanda...jasná volba!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama